– Raport o stanie diecezji sandomierskiej został bardzo dobrze przyjęty w Stolicy Apostolskiej – powiedział biskup Krzysztof Nitkiewicz, który niedawno wrócił z Watykanu.
Wizyta Ad Limina Apostolorum ma na celu umocnienie więzi hierarchów Kościoła katolickiego z papieżem, przyjęcie jego rad, a także przedstawienie sprawozdań ze stanu diecezji. Odbywa się co 5 lat.
– Wbrew temu, co głosiły pewne liberalne media, nie było to „wezwanie na dywanik”, ale normalna procedura – powiedział gość Radia Kielce. – Ta wizyta umacnia także wspólnotę Kościoła i relacje Ojca Świętego z biskupami – dodał. – Wszyscy jesteśmy kolegialnie związani z papieżem i jest bardzo ważne, by dyscyplina kościelna i sposób prowadzenia diecezji był podobny na całym świecie – zaznaczył biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Jak powiedział, polskie diecezje są jednymi z najbardziej religijnych, ale problemem, tak, jak wszędzie w Europie, jest zjawisko apostazji, czyli wypisywania się z Kościoła.
– Jest pewien trend, moda. Ludzie nie zastanawiają się za bardzo nad tym, czego ktoś domaga się poprzez apostazję, dlatego Ojciec Święty doradził nam, abyśmy rozmawiali z tymi osobami jak najczęściej. Natomiast jeśli chodzi o frekwencję, udział w sakramentach, to zależą one od rodzaju duszpasterstwa i także od uczestnictwa w życiu Kościoła osób świeckich – powiedział.
Ordynariusz sandomierski wyjaśnił, że wiele funkcji, czy ról w Kościele mogą pełnić świeccy. Ekonom kościelny nie musi być księdzem, ponieważ osoba duchowna powinna poświęcić się relacjom duchowym z wiernymi. Szkoda księdza do takich rzeczy – dodał biskup.
– Świeccy są bardziej kompetentni, oni mogą to poprowadzić. Jest wiele takich miejsc w Kościele, gdzie świeccy sprawdzą się doskonale, a jednocześnie to sprawi, że będą bardziej angażowali się w życie wspólnoty – powiedział hierarcha.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz poinformował, że podczas wizyty w Watykanie poruszona została ważna kwestia zwiększającej się liczby wpływających do sądów biskupich wniosków o unieważnienie małżeństw.
– Jest to zjawisko powszechne w Kościele, związane ze zmianą systemu rozpatrywania spraw dotyczących nieważności małżeństwa. Chodzi o to, by nie bazować na pewnych trendach, opiniach psychologicznych, czy psychiatrycznych, które często są podstawą do wydawania wyroków, lecz, by uwzględniać całość życia małżeńskiego i kontekst, w jakim doszło do jego zawarcia – powiedział.
Biskup zaznaczył, że diecezję sandomierską wyróżnia spośród innych duszpasterstwo rodzin. Jej wizytówką są także katolickie centra pomocy rodzinie. Podczas spotkania z biskupami Ojciec Święty sugerował, by poradnie życia rodzinnego prowadzili świeccy – dodał.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz, podsumowując wizytę hierarchów Kościoła w Watykanie stwierdził, że cechowały ją poczucie wspólnoty, a także gościnność i serdeczność papieża Franciszka.