W Sandomierzu odbędą się w niedzielę (10.10) uroczystości ku czci Wincentego Kadłubka – patrona miasta i diecezji sandomierskiej. Ulicami starówki przejdzie procesja z relikwiami błogosławionego.
Rozpocznie się w kościele seminaryjnym św. Michała, a zakończy w katedrze. Tam o godzinie 10.30 rozpocznie się uroczysta msza święta pod przewodnictwem biskupa seniora Edwarda Frankowskiego, a homilię wygłosi dziekan Kapituły Katedralnej ks. Jan Biedroń.
Błogosławiony Wincenty Kadłubek był związany z Sandomierzem, był prepozytem sandomierskiej kolegiaty, czyli dzisiejszej katedry, skąd został powołany na biskupa krakowskiego. Po kilku latach zrezygnował z tego urzędu i wstąpił do klasztoru cystersów w Jędrzejowie, gdzie pozostał do końca życia.
– Mało kto wie, że to jemu zawdzięczamy zwyczaj palenia wiecznego światła przed Najświętszym Sakramentem – powiedział ks. Grzegorz Słodkowski, rzecznik diecezji sandomierskiej.
Uroczystościom religijnym towarzyszyć będzie odpust. W rynku starego miasta będzie około 50 stoisk z rękodziełem, biżuterią, pamiątkami i innymi drobiazgami. Ponadto na starówce można będzie podziwiać żywe obrazy historii. W witrynach oraz w plenerze zaprezentowane będą postaci związane z historią Sandomierza – m.in. król Władysław Jagiełło i św. Jadwiga Królowa, Marysieńka Sobieska, Królowa Bona, bł. Wincenty Kadłubek i bł. Salomea, Halina Krępianka i wiele innych. W sumie w tych inscenizacjach weźmie udział ponad 90 osób, głównie uczniowie sandomierskich szkół.
Jak powiedziała Katarzyna Knap-Sawicka kierownik referatu kultury, promocji, turystyki i sportu w urzędzie miasta – będzie to okazja, aby w sposób niekonwencjonalny zapoznać się z historią Sandomierza i jej wybitnymi postaciami. Osoby, które się w nie wcielą, będą w strojach z epoki, wyposażone zostaną w odpowiednie atrybuty – dodała.
Żywe obrazy historii można będzie oglądać od godziny 11.00 do 14.00.