Tetradrachma – moneta miasta Ateny z V wieku przed naszą erą, czy kilkumilimetrowy i ważący niecały gram obol z IV wieku przed Chrystusem, to tylko niektóre numizmaty, jakie można obejrzeć na giełdzie kolekcjonerskiej podczas XVI Ogólnopolskiego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, który w tym roku po raz pierwszy odbywa się w Kielcach.
Krzysztof Lorek, prezes oddziału świętokrzyskiego PTN informuje, że w ramach wydarzenia można także obejrzeć kilka wystaw o tematyce numizmatycznej oraz samodzielnie wybić żeton.
– Będziemy bili żetony, być może dzięki temu zachęcimy młode osoby do wstąpienia w nasze szeregi i do zbierania monet. Pokażemy też banknoty, jakimi nasze towarzystwo zostało obdarowane. Mamy nadzieję, że dzięki temu zjazdowi grono miłośników numizmatyki się powiększy. Naszą bolączką jest niestety brak młodych osób. Kolekcjonerstwo w głównej mierze opiera się o panów z siwą brodą – mówi Krzysztof Lorek.
Przemysław Zięba, prezes Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego przyznaje, że monety zaczął kolekcjonować już od 9 roku życia. Jak dodał – organizacja, którą kieruje, ma jeden główny cel.
– Historia naszego towarzystwa sięga 1845 roku. Wtedy to Karol Beyer w Warszawie założył pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo numizmatyczne. Numizmatykom przyświecał jeden cel, czyli uratowanie pamiątek świadczących o świetności Rzeczpospolitej. Monety kolekcjonerzy zbierali i zbierają również dla ich piękna – mówi Przemysław Zięba.
Jak dodaje, kolekcjonowanie monet, to także niezły biznes. Ponad 2 lata temu polska moneta w Stanach Zjednoczonych została sprzedana za 2,1 mln dolarów.
Drugiego i trzeciego dnia zjazdu jego uczestnicy zwiedzą m.in. klasztor na Karczówce i rezerwat Kadzielnia.
Polskie Towarzystwo Numizmatyczne działa od 1845 roku i obecnie skupia około tysiąca członków.