Koniec września i początek października to czas, kiedy w lesie można być świadkiem wyjątkowego koncertu. Dają go jelenie podczas rykowiska. – Samce, czyli byki rykiem wabią łanie, aby je pokryć – mówi Zuzanna Wyka z Nadleśnictwa Starachowice.
Ryk ma po pierwsze odstraszyć konkurentów, a po drugie przekonać samicę, że wydający odgłos jeleń ma dobra pulę genów. Zuzanna Wyka wyjaśnia, że po odgłosie można poznać wiek jelenia.
– Młode samce inaczej zaczynają ryk godowy, dla łani to ważna informacja – tłumaczy.
Zuzanna Wyka mówi, że nawet podczas rykowiska jelenie nie powinny być niebezpieczne dla ludzi. Jak wszystkie dzikie zwierzęta wolą schodzić człowiekowi z drogi.
Okres godowy jeleni szlachetnych w Polsce rozpoczyna się w drugiej połowie września i trwa ok. 4 tygodni. Rykowisko jest dla samców bardzo wyczerpujące. Poziom hormonów jest tak wysoki, że jeleń często zapomina o posiłku. Traci nawet kilkanaście kilogramów, ale nawet wówczas nie przestaje ryczeć, bo tylko tak może odstraszyć konkurentów i zdobyć jak najwięcej łań. Byk, którego ryk jest silniejszy i bardziej donośny – wygrywa. Jeśli to nie wystarczy do zwabienia samicy, to demonstruje swoje poroże, a nawet walczy z konkurentami.
Niebawem rozpocznie się także bukowisko, czyli okres godowy łosi. Ten sam czas u danieli określany jest jako bekowisko i też odbywa się jesienią.