Najciekawsze obiekty z kolekcji Muzeum Okręgowego w Sandomierzu można zobaczyć na wystawie jubileuszowej zorganizowanej z okazji 100-lecia istnienia tej placówki. Na ekspozycji są przedmioty pochodzące ze wszystkich pięciu działów muzeum: archeologii, historii, sztuki, etnografii i literatury.
Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor muzeum, podkreślił, że zbiór archeologiczny jest wyjątkowy w skali ogólnopolskiej. W jego skład wchodzą m.in. unikatowe szachy sandomierskie z końca XII lub początku XIII wieku. Uwagę zwraca też dzban przypominający o tragicznych dla miasta wydarzeniach. Naczynie nosi ślady po pożarze z 1612 roku, który bardzo zniszczył miasto.
– To jest jeden z przykładów na to, jak archeologia może przekazywać nam pamiątki ważnych wydarzeń historycznych, o których wiemy z przekazów źródłowych – stwierdził Mikołaj Getka-Kenig.
Na wystawie są także złote dukaty z XVII i XVII wieku. Były one wówczas rzadkością, ponieważ dominowały monety srebrne i miedziane. Jednym z najnowszych nabytków Muzeum Okręgowego jest statut cechu krawców sandomierskich z 1616 roku wystawiony przez króla Zygmunta III.
Na jubileuszowej wystawie zwiedzający będą mogli zobaczyć również obrazy, które do tej pory przechowywane były w magazynach. Wśród wystawianych prac artystów są dzieła między innymi Jacka Malczewskiego, Olgi Boznańskiej, czy Jana Cybisa.
Nie zabrakło również wyboru pamiątek po Jarosławie Iwaszkiewiczu. Eksponowany jest jego toaletowy zestaw podróżny.
W części etnograficznej najcenniejsza jest sukmana sandomierska z XIX wieku, tradycyjny, męski strój ludowy. Wśród pamiątek z zakresu literatury Muzeum Okręgowe prezentuje rękopisy m.in. Zbigniewa Herberta, Wisławy Szymborskiej. Jarosława Iwaszkiewicza, Witolda Gombrowicza, Stanisława Młodożeńca i Romana Koseły.
Ekspozycji towarzyszy prezentacja plakatów muzealnych z najstarszymi, pamiętającymi lata 80. XX wieku. Wystawa będzie czynna przez cały rok.
Muzeum Okręgowe w Sandomierzu jest kontynuatorem tradycji Muzeum Ziemi Sandomierskiej, powstałego w 1921 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego.