– Muzeum dużo osiągnęło, ale doświadczyło też wielu nieprzyjemności, niedowartościowania i lekceważenia. To nas boli, ale wiemy, że nasza przyszłość jest coraz bardziej rozwojowa – powiedział Mikołaj Getka-Kenig z okazji 100-lecia Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.
Nawiązał w ten sposób do planów, dotyczących przekształcenia sandomierskiej placówki kultury w Muzeum Narodowe, współprowadzonej przez marszałka województwa, co ma nastąpić z dniem 1 stycznia 2022 roku.
Galę jubileuszową z okazji 100-lecia muzeum zorganizowano w siedzibie instytucji, czyli w Zamku Królewskim. Dyrektor zwrócił uwagę, że jak na średniej wielkości muzeum, z 40 pracownikami posiada ono sporą kolekcję, liczącą kilkadziesiąt tysięcy obiektów. Wśród nich jest m.in. wyróżniający się na skalę ogólnopolską zbiór archeologiczny, a także unikatowe szachy sandomierskie z końca XII lub początku XIII wieku, imponująca kolekcja sreber, kolekcja malarstwa z obrazami takich mistrzów, jak np. Witkacy, Malczewski czy Boznańska. To także dorobek naukowy pracowników muzeum, badaczy dziejów Sandomierza oraz miejscowego zamku.
Wicewojewoda świętokrzyski Rafał Nowak powiedział, że sandomierskie muzeum wykracza poza ramy Muzeum Okręgowego i dobrze się dzieje, że procedowane jest poszerzenie mecenatu nad tą placówką. Jest to ważne nie tylko dla Sandomierza, dla województwa świętokrzyskiego, ale również dla kraju.
– To ogromne dziedzictwo, które tutaj zgromadzono warte jest godnego upamiętnienia, dlatego niech to nowe stulecie, które się rozpoczęło przyniesie nie tylko zmianę nazwy dla Muzeum Okręgowego, ale także stworzy możliwość prezentowania swojej kolekcji na arenie ogólnopolskiej – dodał wicewojewoda.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego podkreślił, że sto lat to ogromna przeszłość i burzliwe dzieje, a wśród nich tragedie związane z wojną. Sandomierskie muzeum dużo przetrwało, wciąż wzbogacając zbiory. Ma już swoje należyte miejsce w historii.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec zaznaczył znaczenie sandomierskiego muzeum dla miasta, mieszkańców i turystów. Przypomniał, że oprócz dbałości o zbiory, muzeum prowadzi też ciekawą działalność, związaną z wydarzeniami artystycznymi. Zainteresowanie tą placówką rośnie.
Podczas uroczystości dyrektor Muzeum Okręgowego Mikołaj Getka-Kenig otrzymał złoty medal zasłużony kulturze Gloria Artis, który wręczył mu wicewojewoda Rafał Nowak. Odczytane zostały listy gratulacyjne od Prezydenta RP Andrzeja Dudy, wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego, wiceministra spraw zagranicznych Piotra Wawrzyka i marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Było wiele przemówień okolicznościowych zaproszonych gości, ludzi w różny sposób związanych z muzeum. Padło wiele ciepłych i serdecznych słów, doceniających pracę byłych i obecnych pracowników oraz instytucji, jak i osób prywatnych, wspierających muzeum. W części artystycznej wystąpiła Polska Opera Królewska z utworami Stanisława Moniuszki, a następnie otwarto wystawę jubileuszową, prezentująca najciekawsze obiekty z kolekcji Muzeum Okręgowego.