Sześć nowych, przyjaznych dla środowiska autobusów będzie jeździć po Sandomierzu. Na nadwiślańskim bulwarze w piątek (1 października) odbyło się oficjalne przekazanie pojazdów kupionych przy 85-procentowym dofinansowaniu ze środków unijnych.
Pieniądze na inwestycję przyznał Urząd Marszałkowski w Kielcach. Marszałek Andrzej Bętkowski podkreślił, że rozwiązania komunikacyjne, wprowadzane w Sandomierzu to stawianie na innowacyjność, a zarazem troska o środowisko.
Marek Jońca, członek zarządu województwa świętokrzyskiego podkreślił, że komfortowy i przyjazny dla środowiska miejski transport jest nie tylko ważny dla mieszkańców, ale w przypadku Sandomierza również dla turystów. Ci korzystają z niego zwłaszcza latem, gdy muszą dostać się z dworca kolejowego na sandomierską starówkę. Dzięki wymianie części taboru zmniejszy się chociażby emisja tlenku węgla. To również poprawa bezpieczeństwa, bo zastępowane autobusy służyły mieszkańcom już od dwudziestu lat i były wyeksploatowane.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec podziękował marszałkowi za udzielone wsparcie finansowe. Wyraził nadzieję, że nowoczesne pojazdy skłonią wielu mieszkańców do tego, aby przesiąść się z własnego samochodu do publicznego transportu. Dzięki temu w powietrzu będzie mniej spalin, a ulice odkorkują się. Zmniejszenie liczby samochodów na drogach to także sposób na walkę ze smogiem akustycznym. W celu promocji korzystania miejskiego transportu podejmowane będą różnego rodzaju inicjatywy. Już od najbliższego poniedziałku do 10 października korzystanie z komunikacji miejskiej będzie bezpłatne.
Sześć autobusów kosztowało łącznie blisko 6,7 mln złotych. Dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego wyniosło ponad 4,6 mln złotych. Reszta kosztów została pokryta po połowie z budżetu miasta oraz przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, w skład którego wchodzi Zakład Komunikacji Miejskiej.
Zakupione pojazdy to autobusy marki SOLARIS z rodziny URBINO model 8,9. Rodzina Urbino to najnowsza generacja Solarisów stanowiących kompozycję stylowego designu. Niepowtarzalny wygląd nadaje im między innymi charakterystyczna, opadająca linia przedniej szyby. Nie tylko stanowi ona wyróżniający element stylistyczny, ale również umożliwia kierowcy lepszą widoczność krawędzi chodnika po prawej stronie pojazdu, zwiększając tym samym bezpieczeństwo pasażerów oczekujących na przystanku.
Solarisy Urbino wyposażone są w wysokoprężne, sześciocylindrowe silniki o poj. 6,7 l i mocy 182 kW, spełniające restrykcyjną normę emisji spalin Euro 6. Autobusy posiadają system gaszenia pożarów w komorze silnika. Pojazdy wyposażone są w automatyczną skrzynię biegów z układem obniżającym zużycie paliwa podczas postoju na przystankach. Autobusy mają długość 9 m, są szerokie na 2,4 m, wysokie na 3 m. Pojazdy są przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mają wysuwane platformy, ułatwiające wjazd wózka. Posiadają 25 miejsc siedzących przy ogólnej liczbie sześćdziesięciu miejsc.
Bezpieczeństwo pasażerów zapewni monitoring, a komfort podróżowania w upalne dni poprawi klimatyzacja. W każdym pojeździe znajdzie się także automat do sprzedaży biletów, dwa gniazda USB do ładowania telefonu oraz zestaw LED-owych tablic informacyjnych.
Zakup autobusów jest częścią większego projektu, który przewiduje jeszcze modernizację obecnej infrastruktury przystankowej. W jej ramach zaplanowano budowę i remonty zatok, remont nawierzchni peronów, wymianę i montaż ujednoliconego systemu wiat przystankowych oraz oznakowanie pionowe i poziome. Perony przystankowe wyposażone zostaną w udogodnienia dla osób niewidomych i słabowidzących. Znajdą się na nich płytki ostrzegawcze. Modernizację w zróżnicowanym zakresie przejdzie 27 przystanków. Całkowita wartość projektu wyniesie prawie 9 mln zł.