Makieta prezentująca stare miasto w skali 1:100 już wkrótce ma stać się jedną z atrakcji Pińczowa. To jeden z pomysłów mieszkańców gminy, który zostanie zrealizowany dzięki pieniądzom z Budżetu Obywatelskiego.
Projekt pod nazwą „Mój Pińczów – Sarmackie Ateny” zakłada stworzenie modelu, który ma pokazywać jak wyglądało miasto w 17. i 18. wieku – wyjaśnia Przemysław Fatyga z urzędu miejskiego.
Jak dodaje, ma prezentować najciekawsze zabytki, perełki miasta zwanego Sarmackimi Atenami. Chodzi o Zespół Klasztorny oo. Paulinów, Drukarnię Ariańską, Kaplicę św. Anny, zamek, Pałac Wielopolskich, rynek z ówczesnymi głównymi traktami komunikacyjnymi w kierunku Chęcin, Wiślicy i Kraków.
– Makieta z trójwymiarowymi elementami ma być wykonana z brązu i mosiądzu i zajmie cztery metry kwadratowe. Według projektu ma być usytuowana na żeliwnej płycie wsparta na nogach wykonanych z kamienia pińczowskiego – dodaje.
Pomysłodawcą makiety jest Pińczowskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Dla Ponidzia. Jego członek Zbigniew Kaleta mówi, że udział w programie daje możliwość współdecydowania o tym, na co zostanie wydana część budżetu miasta. Ponadto Pińczów i zabytki są dźwignią promocji miasta. Makieta miałaby stanąć na płycie rynku w górnej części parku lub przed Pińczowskim Samorządowym Centrum Kultury.
Łącznie do programu zostało zgłoszonych 13 projektów poddanych pod głosowanie. Do realizacji w 2022 roku trafią 4, które uzyskały największa liczbę głosów.
Najwięcej, bo 1,6 tys. głosów, uzyskał projekt przebudowy drogi gminnej w Szczypcu. Dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego dokończona zostanie budowa świetlicy wiejskiej w Woli Zagojskiej Dolnej, uzyskując 890 głosów. Dużym zainteresowaniem cieszył się również projekt placu zabaw przy Zespole Szkół nr 1 w Pińczowie. Kolejny, który uzyskał 580 głosów to wykonanie makiety miasta. Łącznie na realizację inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego ratusz przeznaczy w przyszłym roku 800 tys. zł.