Starachowiccy muzealnicy mają w planach remont kolejnych obiektów wchodzących w ciąg wielkopiecowy. Tym razem renowacja ma objąć budynek maszyny parowej i wieżę ciśnień.
Oba obiekty są ważnymi elementami zakładu wielkopiecowego. Ich konserwacja jest istotna, ponieważ są zbudowane głównie z nietrwałego piaskowca, łączonego z zaprawą wapienną – mówi dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki Paweł Kołodziejski.
– Stosowane powszechnie odwodnienie pionowe i poziome w tym przypadku nie spełnia swojej roli i już kilka lat po renowacji elewacja wymaga kolejnego remontu. Znane są jednak inne technologie, które zastosujemy przy naszych obiektach – dodaje.
Dokumentację opracują naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Z tą uczelnią placówka współpracuje już od wielu lat. W ramach dokumentacji powstanie też kosztorys prac, co da podstawę do ubiegania się o środki zewnętrzne na ich wykonanie. Na przygotowanie koniecznej dokumentacji, muzeum pozyskało już 20 tysięcy złotych z Urzędu Marszałkowskiego.
W dalszych planach jest przygotowanie podobnej dokumentacji dotyczącej wielkiego pieca, niezbędny jest remont jego konstrukcji i wykonanie odwodnienia.
Muzeum przygotowuje się także do budowy parkingu przed wejściem głównym od strony ulicy Piłsudskiego. W tym przypadku najważniejsze, poza położeniem nawierzchni, będzie odwodnienie, bo ze względu na ukształtowanie terenu, podczas ulewnych deszczy Muzeum jest zalewane przez wodę spływającą z wyżej położonych części miasta.
Rozpoczął się już natomiast remont portierni. To pierwszy etap renowacji, podczas którego wymieniony zostanie dach budynku, który wymagał najpilniejszej interwencji.