W Targach Kielce rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów Sacroexpo. Uczestniczy w niej 172 wystawców z 8 krajów.
Na otwarciu, zgodnie z tradycją, wręczono medal Per Artem ad Deum, którego tym roku laureatem został Ernest Bryll, pisarz i poeta. Ze względu na stan zdrowia nie mógł przyjechać do Kielc, ale połączył się z uczestnikami targów wirtualnie.
– Dziękuję za nagrodę i dziękuję tym, którzy czytają moje wiersze lub na nie w przyszłości spojrzą. Cała istota kontaktu z wielkim i nieskończonym Bogiem, jest wyrażana przez ludzkie sytuacje i to co mówimy o miłosierdziu. To, co kształtowało się w Polsce przez długie lata, czyli poczucie miłosierdzia, jako jednego z najważniejszych momentów kontaktu z Bogiem. Późno to zrozumiałem, ale zrozumiałem i przyznaję, że coś w tych moich wierszach jest – skomentował poeta.
Biskup pomocniczy, Marian Florczyk który zasiada w Papieskiej Rady ds. Kultury która przyznaje to wyróżnienie dodaje, że zarówno poezja laureata jak i jego osoba, są dla niego bliskie.
– Przelewa on swoją duszę i swoje myśli na papier, czym karmi swoich czytelników. Wyrażamy wdzięczność Papieskiej Radzie ds. kultury, za to, że nagrodziła tym medalem jednego z naszych rodaków – Ernesta Brylla – dodał Marian Florczyk.
Biskup Kielecki Jan Piotrowski przyznał, że wystawa te są przede wszystkim targi sztuki, w której dominuje piękno, harmonia i dobro.
– Jako misjonarz, przekonałem się o tym, że kultura jest drogą do Boga. Wiara od zawsze inspirowała artystów, czyli proroków piękna i dobra, aby to co boskie wchodziło w ludzkie życie. Cyprian Kamil Norwid twierdził, że skoro człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga, to jego sztuka musi odbijać w sobie Bożą prawdę – wyjaśnił biskup.
Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych przyznał, że to, że odbywają się targi Sacroexpo jest zasługą szczepień, do których wszystkich zachęca.
– W tym roku na wszystkich przedsięwzięciach odbywających się na Targach Kielce, jest coraz więcej wystawców i to powinno napawać nas optymizmem. Cieszę się że, te targi są jednymi z pierwszych, które odbywają się w pełnej okazałości. To wystawa dla ducha, ale i kultury, czyli połączenia najcenniejszych wartości, które kształtują człowieka – poinformował Piotr Wawrzyk.
Senator Krzysztof Słoń, przyznał, że Targi Sacroexpo, na zawsze już zagościły w krajobrazie nie tylko naszego miasta, ale i całej Polski, a świadczy o tym wysoka frekwencja wystawców i uczestników.
– Co roku przyjeżdża tu wiele osób, które związały swoje życie ze sztuką sakralną i kościelną sztuką użytkową. Dziękuję wystawcom za to, że pozwalacie naszym zmysłom budować ducha i sprawiacie, że nasze świątynie i miejsca kultu, wciąż są piękne. To wszystko tworzy naszą rzeczywistość i jest jej nieodłącznym elementem – wyjaśnił Krzysztof Słoń.
Wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak, zaznaczył, że targi te są wyjątkowe, ponieważ dzięki nim możemy szybciej pokonać pandemię koronawirusa.
– To są chyba jedyne targi, które tak mocno mogą przyczynić się do zakończenia pandemii, bo tylu ludzi głębokiej wiary zgromadzonych wspólnie, z pewnością pomoże. Mam nadzieję, że kolejna wystawa Sacroexpo odbędzie się już bez obowiązujących obostrzeń – dodał wicewojewoda.
Prezydent Miasta Kielce, Bogdan Wenta podkreślił, że Kielce są miastem, w którym od lat prowadzone są rozmowy na temat relacji ze światem doczesnym i duchowym.
– Jeszcze niedawno, na terenie Targów Kielce, funkcjonował szpital przyjmujący pacjentów chorych na Covid- 19. Dziś odbywa się tu Sacroexpo, które zapewnia poczucie bezpieczeństwa dla wszystkich uczestników. Jestem dumny, że na Targi znów przybywają osoby związane ze światem biznesu i wierzę, że to co najgorsze, mamy już za sobą – powiedział prezydent.
Targi Sacroexpo potrwają do środy. Wstęp jest bezpłatny.