– Jeśli Sejmik Województwa Świętokrzyskiego nie wycofa się z haniebnej uchwały, która dyskryminuje ludzi, my jako region świętokrzyski nie będziemy mieć pieniędzy unijnych na drogi, czy szpitale – stwierdziła na antenie poseł Marzena Okła-Drewnowicz, świętokrzyska parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej.
Zapytana o to, jaki dokładnie fragment stanowiska przyjętego w 2019 roku przez sejmik dyskryminuje osoby LGBT, parlamentarzystka nie potrafiła jednak udzielić odpowiedzi.
– Ja w tej chwili nie mam przed oczami tej uchwały, żeby ją panu całą zacytować. Na pewno nie są to zdania mówiące o tym, jak rodzina jest wartościowa, i że rodzice mają prawo do decydującego wpływu na wychowanie swoich dzieci. Ale również jest tam mowa o społeczności LGBT, o społecznościach różnych płci. Mogę nie być specjalistką, ale Komisja Europejska na początku września wysłała pismo do marszałka województwa, wskazując, że tych pieniędzy możemy nie dostać – mówiła Marzena Okła-Drewnowicz.
Posłanka podkreśliła, że sejmik województwa powinien wycofać się z przyjętego stanowiska. Marzena Okła-Drewnowicz zaznaczyła też, że w jej ocenie kluczowa obecnie jest dyskusja o tym, czy Polska wyjdzie z Unii Europejskiej. Przywołała w tym kontekście słowa wicemarszałka Ryszarda Terleckiego, który mówił, że należy zastanowić się nad obecnością naszego kraju w Unii.
– My chcemy być w Unii Europejskiej. To są pieniądze i gwarancja rozwoju naszego kraju – podkreślała.
Temat został podniesiony podczas sobotniej konwencji krajowej Platformy Obywatelskiej. Lider ugrupowania Donald Tusk zaproponował Jarosławowi Kaczyńskiemu, aby oba obozy polityczne wspólnie zmieniły artykuł 90 Konstytucji. Przypomniał, że zgodnie z tym zapisem, umowę międzynarodową, na podstawie której Polska może przekazać organizacji międzynarodowej lub organowi międzynarodowemu kompetencje organów władzy państwowej w niektórych sprawach – ratyfikuje się większością 2/3 w parlamencie. Lider PO zaproponował, by dodać zapis, że wypowiedzenie takiej umowy także wymaga większości 2/3.