Msza święta w Kościele z Rogowa zainaugurowała Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny. Podczas imprezy, która odbywała się w Parku Etnograficznym w Tokarni, zaprezentowało się ponad 100 wystawców. Na ich stoiskach można było spróbować między innymi lokalnych potraw, a także obejrzeć pokazy darcia pierza i kiszenia kapusty w beczce.
Jarmark Agroturystyczny to także konkursy kulinarne i rękodzieła. Koło Gospodyń Wiejskich „Młodzawy dziś i jutro” przygotowało rybę smażoną z sałatką młodzawską, złożoną z ziemniaków, warzyw i ogórków.
– To jest nasze konkursowe danie, ale bierzemy też udział w konkursie rękodzieła. Zaprezentujemy piękny obraz Jana Pawła II na tle gór, ponieważ bywał też w Masłowie i odwiedzał ziemię świętokrzyską, stąd to nawiązanie – mówi Irena Rutkowska.
Koło Gospodyń Wiejskich w Bebelnie, do przygotowanie swojej potrawy dodało sekretny składnik.
– Na konkurs kulinarny zrobiłyśmy gołąbki w sosie warzywnym, ale nie będzie to zwykły sos, ponieważ stworzony jest ze smaków jesieni. Na drugi konkurs mamy obraz kwiatów polnych, który wykonała nasza koleżanka z koła – wyjaśnia Małgorzata Giec.
Tegoroczny konkurs rękodzielniczy nosi imię Joanny Wrońskiej, zmarłej w tym roku kieleckiej artystki i popularyzatorka sztuki ludowej, która tworzyła między innymi lalki motanki.
– Była to wspaniała twórczyni, niestety odeszła jak wszyscy dobrzy ludzie, ale zostawiła po sobie bogaty dorobek artystyczny i chcieliśmy to zaprezentować. Lalki motanki to rzecz bardzo ciekawa i mało znana na ziemiach polskich. Joanna robiła to wspaniale, ukończyła Akademię Rękodzieła Tradycyjnego w Bieszczadach, miała do tego podstawy, i współpracowała z twórczyniami z Ukrainy i Rosji, ponieważ tam sięgają korzenie lalek motanek – wyjaśnia dr Małgorzata Imiołek, kustosz dyplomowany Muzeum Wsi Kieleckiej.
Wystawa poświęcona artystce, będzie dostępna w Parku Etnograficznym w Tokarni do końca października.
Dzień umilały występy kapel ludowych z województwa świętokrzyskiego, a jedna z kapel przyjechała ze Skierniewic.
– Działamy od 30 lat i sławimy nasze piękne miasto Skierniewice. Jesteśmy zespołem folklorystycznym, 20 osób plus kapela. Gramy i śpiewamy co dusza nam podpowie i co w sercu gra. Dzisiaj mamy koncert pieśni ludowych i biesiadnych, ale do tego skecze żeby było wesoło. W Tokarni jesteśmy po raz drugi, podoba nam się bardzo, dziękujemy pięknie za zaproszenie oraz za to, że wasza lokalna społeczność tak chętnie przybywa na nasze występy – mówi Elżbieta Rusiecka-Kucharska.
Na Jarmarku pojawił się także senator Krzysztof Słoń, który przyznał, że tego typu wydarzenie sprzyja powrotom do tradycji.
– XVI Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny to wspaniała okazja do tego, by odkryć i powrócić do swoich korzeni. To pokazuje również jak ważną gałęzią naszej polskiej gospodarki jest agroturystyka. Z pewnością jest to okazja do tego, by zobaczyć jak można wykorzystać walory, które oferuje nam nasza rodzima ziemia. Do tego spotkanie z kulturą ludową, folklorem i kuchnią jesienną, która jest wyjątkowa – komentuje senator.
XVI Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny zakończył koncert zespołu „Daj To Głośniej”.