Dobre maniery przy XIX-wiecznym stole, co i o jakich porach jadał Henryk Sienkiewicz, albo jakie są dzieje bielińskiej truskawki – między innymi tego można się dowiedzieć z wydarzeń, które odbywają się w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
Jest to największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, a także najważniejsze święto zabytków kultury, tradycji i obyczajów Starego Kontynentu. W tym roku odbywa się pod hasłem „Smaki dziedzictwa”.
– Jak co roku w akcji uczestniczy Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach. W tym roku są świętokrzyskie przysmaki teatralnego aktora – mówi Paulina Drozdowska, z działu marketingu kieleckiej sceny dramatycznej. – Co oznacza, że nasi aktorzy gotowali wspólnie z zespołem śpiewaczym Echo Łysicy z Bielin i efekty tego gotowania z paniami z Koła Gospodyń Wiejskich będzie można zobaczyć u nas na Facebooku oraz na stronie internetowej, bo zarejestrowaliśmy ten proces – wyjaśnia.
Wydarzenia towarzyskie i biesiady oraz turniej
Za to na żywo i przez dwa dni świętować będzie Muzeum Narodowe w Kielcach.
– W sobotę, 18 września, zapraszamy do Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach – zachęca Urszula Kinder, rzecznik Muzeum Narodowego w Kielcach.
– O godzinie 12 odbędzie się wykład pod tytułem „Kultura stołu w okresie międzywojennym”, który poprowadzi dr Paweł Grzesik, kierownik działu historii. Wykład będzie dotyczył zasad i dobrych manier przy stole, a także wydarzeń towarzyskich związanych z przyjmowaniem gości, wspólnymi biesiadami i ich rodzajami. Będzie okazją do porównania zmian w odniesieniu do tradycji XIX-wiecznej – wyjaśnia.
Natomiast o godzinie 13 rozpocznie się turniej, w którym zawodnicy zmierzą się z tematyką kulinarną, dotycząca kuchni polskiej w okresie XVII–XVIII wieku. Oprawę plastyczną stanowić będą plansze nawiązujące tematyką do polskich tradycji kulinarnych.
– Zawodnicy zmierzą się z tematyką kulinarną, dotyczącą kuchni polskiej w okresie XVII i XVIII wieku, m.in. z takimi zagadnieniami: książki kucharskie, potrawy królujące na polskich stołach, wpływy kuchni włoskiej i francuskiej, zastawa stołowa, czas ucztowania i co zostało z tamtych lat – wymienia Urszula Kinder.
– Obowiązują wcześniejsze zapisy. Będą rywalizować cztery drużyny, po dwie osoby każda, a zwycięzcy otrzymają nagrody książkowe – dodaje.
Codzienne życie w Oblęgorku
W niedzielę, 19 września, Muzeum Narodowe zaprasza do swojego oddziału w Oblęgorku, Pałacyku Henryka Sienkiewicza, na spotkanie pod hasłem „Sienkiewicz od kuchni”. Rozpocznie się ono o godzinie 12.
– Będziemy mogli wysłuchać wystąpienia naszej koleżanki, Marty Biegaj – zapowiada rzecznik. – Podczas spotkania opowiemy państwu o życiu codziennym w Oblęgorku – o tym, co jadano i o jakich porach, kto zajmował się domem, jak spędzano czas wolny, jaką rolę odgrywała służba, na czele z gospodynią Marią Lutówną.
Także w niedzielę, 19 września, na gości czeka Muzeum Wsi Kieleckiej, ale na Europejskie Dni Dziedzictwa zaprasza do Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie.
Uczestnicy przekonają się, że tradycyjna świętokrzyska kuchnia jest różnorodna, zdrowa i ekologiczna. Koła Gospodyń Wiejskich „Psarzaneczki” i „Celinianki” poinstruują, w jaki sposób przygotować świętokrzyskie ciasto drożdżowe oraz pazibrodę. Z kolei obrzęd pieczenia chleba zaprezentują „Wzdolskie Kołowrotki”.
Goście będą mieli okazję poznać tajniki tradycyjnej kuchni, zobaczyć jak niegdyś budowano piece, poznają nazwy naczyń wykorzystywanych podczas gotowania oraz proces powstawania potraw. Zagra Zespół Pieśni i Tańca „Wilkowianie” z Wilkowa.
Na dziedzińcu zagrody zostanie udostępniona wystawa „Kupić, nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski na fotografiach Janusza Buczkowskiego”. Prezentuje ona zdjęcia z lat 70-tych XX w. ukazujące w sposób reporterski funkcjonowanie chłopskiego jarmarku organizowanego na rubieży miasta.
Zagroda Czernikiewiczów czynna jest w niedzielę w godzinach 9-17.
Zapomniane przepisy dla miłośników gotowania
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach świętuje Europejskie Dni Dziedzictwa już od 9 września, kiedy została otwarta wystawa pod tytułem „W świętokrzyskim garnku – nasze tradycje kulinarne”. Ekspozycja pokazuje zapomniane już receptury i potrawy. Można ją oglądać do 15 października.
Z kolei Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Witolda Gombrowicza w Kielcach obchodzi Europejskie Dni Dziedzictwa przez cały wrzesień. Na fanpejdżu bibliotecznego Facebooka pojawiają się posty z cyklu: „Kielecczyzna – kulinarne dziedzictwo regionu”. Są to różne przepisy kulinarne charakterystyczne dla naszego regionu, legendy i przypowieści związane z tradycją kulinarną Kielecczyzny, jak również stare, sprzed wieków, przepisy na różne potrawy i to zarówno przygotowywane w biedniejszych domach chłopskich, jak również w bogatszych, znacznie bardziej wyrafinowanych kuchniach dworskich i mieszczańskich.
Zapomniane przepisy na swoim Facebooku publikuje też Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.