Świętokrzyski Park Narodowy kończy uroczyste obchody 70-lecia istnienia. Zakończeniem jubileuszu będzie rozpoczynająca się dziś trzydniowa konferencja naukowa pt. „Świętokrzyski Park Narodowy. Przyroda i Człowiek”.
Dyrektor Parku dr Jan Reklewski informuje, że konferencja ma być podsumowaniem wiedzy o Świętokrzyskim Parku Narodowym, jego przyrodzie i ludziach. Przypomina, że jest to trzeci najstarszy Park Narodowy utworzony w Polsce, pierwszy utworzony tuż po wojnie, w 1950 roku.
– Ten park szczęśliwie trwa, z pewnymi zawirowaniami w latach 60. i 70., kiedy drżeliśmy o to, czy jodła przetrwa w Puszczy Jodłowej. Ze względu na zanieczyszczenie powietrza i zakwaszenie gleby jodła była bardzo osłabiona. Szczęśliwie, obecnie ten stan jest zażegnany, jodła ma się dobrze. Ogólnie, stan przyrody Świętokrzyskiego Parku Narodowego można określić jako dobry. Ponad trzy czwarte Parku jest wyłączone z jakiejkolwiek interwencji, stan tam jest zadowalający i nie wymaga od nas żadnych zabiegów ochronnych – dodaje.
Konferencja ma podsumować cały stan wiedzy o Świętokrzyskim Parku Narodowym: zarówno o przyrodzie ożywionej i nieożywionej, jak i o turystyce i kulturze.
– Oprócz tego, żeby tę wiedzę spopularyzować i podsumować, mamy też nadzieję na rozbudzenie głodu wiedzy wśród naukowców, by zbadać te obszary, które do tej pory pozostają jeszcze niezbadane. To z jednej strony promocja, a z drugiej – diagnoza stanu wiedzy, która pozwoli zainicjować nowe badania, które uzupełnią nasz stan wiedzy – mówi.
Jan Reklewski dodaje, że współcześnie jednym z trudniejszych wyzwań jest odpowiedź na zwiększony ruch turystyczny, tak by odbywał się on w sposób bezpieczny dla chronionej przyrody.
– Mamy społeczeństwo, które coraz chętniej spędza czas aktywnie, na świeżym powietrzu. To wymaga od nas konkretnych przygotowań. Zwiększony ruch turystyczny to określone konsekwencje, na przykład niestety, zwiększona ilość śmieci, a także zwiększone procesy erozji na szlakach. Te szlaki miejscami wymagają umocnień i ulepszeń, które z jednej strony służą bezpieczeństwu zwiedzających, a z drugiej strony zabezpieczają przyrodę przed negatywnym oddziaływaniem dużego ruchu turystycznego – wyjaśnia.
Dyrektor dodaje, że w najbliższym czasie największym wyzwaniem będzie realizacja nowego centrum edukacji przyrodniczej, które ma powstać w Nowej Słupi.
– Mamy już gotową koncepcję z programem funkcjonalno-użytkowym, mamy warunki zabudowy i decyzję środowiskową. Czekaliśmy na pieniądze na opracowanie projektu wykonawczego. W projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok widzimy, że są pieniądze, które moglibyśmy na ten cel zagospodarować – wyjaśnia.
Świętokrzyski Park Narodowy ma ponad 7600 hektarów powierzchni. Kolejne 20 tys. hektarów to jego otulina.