Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach obchodzi 32. rocznicę powstania. Z tej okazji, na terenie jednostki na Bukówce, odbyły się rocznicowe uroczystości.
Spotkanie rozpoczęła msza święta w intencji żołnierzy i pracowników, która została odprawiona w kaplicy centrum. Następnie żołnierze przemaszerowali na plac apelowy, gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Na maszt została wzniesiona flaga państwowa, odegrano hymn Rzeczpospolitej Polskiej, a kapelan poświęcił Chorągiew Wojska Polskiego, którą przekazał komendantowi Centrum.
Pułkownik dr Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach powiedział, że jednostka rozwija się prężnie, szkoląc żołnierzy i pracowników wojska do realizacji zadań poza granicami kraju.
– Ostatni rok funkcjonowania centrum to nie tylko przygotowania personelu wyjeżdżającego na misję w ramach operacji poza granicami państwa, ale także czynna realizacja zadań polskich kontyngentów wojskowych w Kosowie, Libanie, Hiszpanii oraz we Włoszech. Do dziś współpracujemy ze związkami wojskowymi państw członkowskich NATO i Unii Europejskiej oraz centrami szkolenia Holandii, Niemiec, Włoch, Grecji, czy też Węgier. Nasza jednostka, jako jedyna w kraju, od 1993 roku organizuje Międzynarodowy Kurs Obserwatorów Wojskowych, którego celem jest przygotowanie uczestników do udziału w misjach Organizacji Narodów Zjednoczonych – poinformował komendant.
W uroczystości wziął udział generał brygady w stanie spoczynku Marek Olbrycht, który w latach 1996-2000 był komendantem Wojskowego Centrum Szkolenia dla potrzeb Sił Pokojowych ONZ. Zaznaczył, że dzięki współpracy z władzami miasta i województwa świętokrzyskiego, żołnierze są rozsławiani.
– Nie było wcześniej takiej sytuacji, że nazywa się ronda, ulice, czy szkoły imieniem Sił Pokojowych. To jest najwyższa forma uhonorowania przez lokalną społeczność instytucji wojskowych, która w tym mieście funkcjonowała, funkcjonuje i funkcjonować będzie – wyjaśnił generał.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz dodał, że szkolenie przez jednostkę na Bukówce żołnierzy w zakresie zabezpieczenia pokoju jest bardzo istotne.
– Dzisiejsze linie podziałów międzyludzkich są głębokie i czasami nie wystarcza rozdzielenie stron sporu, a trzeba pilnować, by ten rozdział był trwały i nie wszczęto na nowo konfliktu. Do tego służy właśnie Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. To element bardzo potrzebny i pomocny w utrzymywaniu pokoju – powiedział Zbigniew Koniusz.
Senator Krzysztof Słoń dodał, że wojskowi z kieleckiej Bukówki są spadkobiercami chlubnych tradycji 4. Pułku Piechoty Legionów.
– W tym miejscu byli szkoleni elitarni żołnierze, którzy wyruszyli do ostatniej zmiany obrońców Westerplatte. Bukówka to dla Kielc i całej Polski miejsce szczególne, ponieważ pokazuje jak istotna jest służba polskiego żołnierza w czasach pokoju i wtedy, kiedy o ten pokój trzeba walczyć – skomentował Krzysztof Słoń.
Zgodnie z tradycją wręczono dziś także odznaczenia, akty mianowania oraz wyróżnienia, a uroczystość zwieńczyła defilada pododdziałów.