Stowarzyszenie Dolina Kacanki chce przypomnieć wybitne postaci, które pierwsze kroki w zdobywaniu wiedzy stawiały w drewnianym, ponad stuletnim budynku szkoły w Wiązownicy Kolonii. W tym celu realizują projekt „Stara szkoła patriotyzmu”.
Wśród wybitnych osób związanych z miejscową szkołą czołową postacią był Józef Stępniewski, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej oraz wieloletni kierownik tej placówki. To dzięki niemu szkoła otrzymała w 1937 roku imię marszałka Józefa Piłsudskiego.
Dzisiaj w sąsiedztwie szkoły zawisł duży, 11-metrowy baner przypominający losy i osiągnięcia Józefa Stępniewskiego. Zorganizowano lekcje wolności, na których dyskutowano o nowoczesnym pojmowaniu patriotyzmu.
– Moim zdaniem patriotyzm to codzienna walka na froncie tego, żeby w ojczyźnie żyło się dobrze, żeby mała ojczyzna rozkwitała, żeby zostawić coś kolejnym pokoleniom. Łatwo jest być patriotą, założyć koszulkę i wywiesić flagę, ale trudniej jest pójść do codziennej, społecznej roboty, by tą małą ojczyznę zmieniać na lepsze – powiedział Jacek Piwowarski, prezes stowarzyszenia Dolina Kacanki.
Wśród mieszkańców Wiązownicy i absolwentów miejscowej szkoły było jeszcze kilka innych osób, które walczyły w wojnie polsko-bolszewickiej. Informację o tych postaciach, jaki i o samej szkole znalazły się w specjalnej publikacji, powstałej w ramach projektu.
W ramach projektu, w stuletniej szkole powstała izba pamięci oraz instalacja wystaw plenerowych. Podczas niedzielnej prezentacji projektu odbyły się warsztaty kaligrafii, był też poczęstunek lokalnymi produktami.
W części artystycznej wystąpiły Rakowskie Fijołecki, czyli dziecięca grupa o charakterze zespołu ludowego, pielęgnująca tradycje muzyczne kielecczyzny.
Projekt realizowany będzie do 11 listopada. Jest dofinansowany ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022 .