Pojawiają się różne głosy dotyczące relacji państwo – Kościół, niektóre wyolbrzymiające, niektóre wręcz niebezpieczne, a przecież są one regulowane w Konstytucji i konkordacie, są jasne i klarowne, należą do jednych z najlepszych na świecie. Gwarantują autonomię i poszanowanie systemów prawnych i musimy to przypominać. To działa od pół wieku i tak powinno pozostać – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce Michał Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka.
Dodał, że negatywny medialny przekaz dotyczący tych stosunków potrzebny jest niektórym do bieżącej gry politycznej i jest zupełnie odmienny od tego, co jest w prawie. Te relacje, to oprócz autonomii i poszanowania także: suwerenność, wzajemne wsparcie dla dobra ludzi, co przyświeca zarówno państwu polskiemu, jak i Kościołowi – mówił.
W swoim wystąpieniu Michał Pawlak przypomniał dwa akty prawne: konstytucję, gdzie jest mowa o prawdzie, dobru i pięknie i to są wartości uniwersalne. Przytoczył również jeden z zapisów kodeksu prawa kanonicznego, który mówi o tym, że wspólnota Kościoła zawsze dąży do zbawienia. Najlepsze założenia z obu aktów prawnych zawsze powinny być stosowane w tych relacjach – podkreślił Rzecznik Praw Dziecka.