Pięć osób zatrzymanych przez CBA i policję we wspólnej akcji pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Krakowie. Wśród zatrzymanych jest m.in. była zastępczyni prezydenta Krakowa Elżbieta K., odpowiedzialna za planowanie przestrzenne oraz wicedyrektor Zarządu Dróg Miasta Krakowa, Janina P.
Prowadzone śledztwo dotyczy m.in. przekroczenia uprawnień oraz przyjęcia korzyści majątkowej. Po zakończeniu czynności procesowych przedstawione zostaną zarzuty korupcyjne obejmujące lata 2018-2019. Wśród zatrzymanych znaleźli się była wiceprezydent Miasta Krakowa, Prezydent i Dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były Dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz Zastępca Dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Jak informuje CBA, „dowody uzyskane przez śledczych wskazują, że była zastępczyni Prezydenta Miasta Krakowa wykorzystywała swoje wpływy w poszczególnych wydziałach krakowskiego magistratu, tak aby pracownicy tych urzędów wydawali korzystne rozstrzygnięcia dla deweloperów obsługiwanych przez konkretną, prywatną spółkę”.
Śledczy zapowiadają kolejne czynności w sprawie.
ZDMK: Nie mamy wiedzy na temat śledztwa
„Nie mamy żadnej wiedzy na temat śledztwa, które jest prowadzone przez organy ścigania. Trudno nam odnieść się do tej sytuacji. W siedzibie Zarządu Dróg nie są prowadzone żadne czynności. Nie wiemy, jaki jest powód zatrzymania pani dyrektor oraz jakie zarzuty jej postawiono” – komentuje Michał Pyclik, rzecznik prasowy ZDMK. „Deklarujemy pełną współpracę ze służbami. I mamy nadzieję, że wszelkie wątpliwości zostaną szybko wyjaśnione” – dodaje.
Urząd Miasta Krakowa: nie mamy wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania
W przekazanym PAP oświadczeniu Urząd Miasta Krakowa odniósł się do zatrzymań miejskich urzędników, których w czwartek dokonało CBA. Instytucja wskazała, że „nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ścigania”.
Centralne Biuro Antykorupcyjne we wspólnej akcji z policją zatrzymało pięć osób, które miały wręczać i przyjmować łapówki w zamian za korzystne rozstrzygnięcia spraw administracyjnych w Krakowie.
Wydział Komunikacji społecznej Biura poinformował PAP, że do zatrzymań doszło w czwartek, a zatrzymani to prezydent i dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej w Krakowie, były dyrektor wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa oraz zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miasta Krakowa.
Do sprawy w czwartkowym oświadczeniu odniósł się miejski urząd. „W związku z zatrzymaniem (…) informujemy, że Urząd Miasta Krakowa nie posiada wiedzy na temat śledztwa prowadzonego przez organy ściągania, a tym samym nie ma możliwości odniesienia się do sytuacji” – napisano w przesłanej PAP informacji.
W oświadczeniu zadeklarowano „wolę pełnej współpracy zarówno z prokuraturą prowadzącą śledztwo, jak i z CBA”, a także wyrażono nadzieję, że „jakiekolwiek wątpliwości dotyczące działalności pracowników samorządowych zostaną jak najszybciej wyjaśnione”. „Nie przesądzamy o winie, jednak ze względu na dobro śledztwa i Pani Dyrektor (z-cy dyrektora zarządu dróg – PAP), do czasu wyjaśnienia sprawy zostanie ona przesunięta na inne stanowisko” – czytamy w oświadczeniu.
Oświadczenie klubu PiS w Radzie Miasta Krakowa