Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprezentowało nowe granice określające teren „Krzemionkowskiego regionu pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego”.
To wymóg wynikający z wpisu neolitycznych kopalni krzemienia na listę UNESCO. Na pierwszą propozycję naniesione zostały korekty uwzględniające uwagi samorządów i mieszkańców.
Dr Andrzej Przychodni, dyrektor muzeum informuje, że po konsultacjach i sugestiach postanowiono okroić dotychczasową wersję parku. Wyłączono przede wszystkim tereny gmin Bałtów i Wojciechowice, które nie posiadają szczególnych dóbr o znaczeniu światowym i nie zgodziły się na włączenie ich do parku.
Wyłączono także południowy obszar gminy Ćmielów aż do granic strefy przy wzgórzu Gawroniec, a także mniejsze tereny w Sudole (gm. Bodzechów) osiedlu, nastąpiła też korekta granic między gminami Ćmielów i Ożarów.
Główny projektant parku kulturowego Janusz Korzeń informuje, że pierwszy projekt obejmował ok. 13 tys. hektarów, w nowej wersji park kulturowy zmniejszony jest o 40 proc. Przypomina, że park ma tworzyć region zabytków który kształtował się na przestrzeni do 4,5-5 tys. lat.
Istotna, zmianę widać na terenie gminy Ćmielów, bo właśnie jej mieszkańcy, a także władze, mieli największe obawy co do obrysowania parkiem niemal całej gminy, ponad 20 sołectw. Park kulturowy jest pożądany z kolei przez mieszkańców Rudy Kościelnej czy pobliskich Stoków, bo mają nadzieję w ten sposób zatrzymać planowaną budowę kopalni wapienia, w pobliżu Krzemionek.
Wokół parku narosło też wiele mitów, m.in. mówiących o tym, że przez park kulturowy mieszkańcy będą musieli każdą swoją inwestycję konsultować z konserwatorem.
Anna Żak, wojewódzki konserwator zabytków w Kielcach zaprzecza. Wyjaśnia, że po uchwaleniu granic parku kulturowego konserwator nie będzie miał dodatkowych uprawnień. Będzie mógł robić to, co do tej pory, czyli wydawać opinie dotyczące terenów wpisanych do rejestrów zabytków. Nie będzie miał natomiast kompetencji, do wydawania pozwoleń lub odmowy wydania pozwoleń.
O tym jaką działalność można prowadzić na terenie parku będą decydowały samorządy uchwalając plany zagospodarowania przestrzennego. Do ich przedstawienia jest zobowiązana każda gmina.
Konserwator dodaje również, że park ochrony rekomendowała jako najłagodniejszą formę ochrony komponentów wpisanych na listę UNESCO. Jeśli samorządy nie dojdą do porozumienia z muzeum w sprawie parku, wówczas podjęte będą bardziej radyklane kroki, polegające na wpisaniu bliskiego otoczenia wszystkich komponentów do rejestru zabytków.
Muzeum chce opracować ostateczny kształt parku kulturowego jeszcze w tym roku. Wyrazić zgodę muszą na niego radni gmin: Bodzechów, Ćmielów i Ożarów.
PROJEKT PLANU OCHRONY PARKU KULTUROWEGO PRADZIEJOWEGO GÓRNICTWA KRZEMIENIA NAD KAMIENNĄ