Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego to nie tylko prezentacja ciężkiego sprzętu i uzbrojenia. Nie brakuje także super nowoczesnych rozwiązań, które w przyszłości będą mieć również cywilne zastosowanie. Jednym z nich są okulary HoloLens, które produkuje firma Microsoft.
Adam Dzwonkowski, kierownik Centrum Technologicznego Microsoft Polska wyjaśnia, że okulary te nie są klasycznymi okularami z wirtualną rzeczywistością, a z rzeczywistością rozszerzoną.
– Nie jest to film, nie jest to gra, tylko prawdziwy świat, który możemy wzbogacić o różnego rodzaju hologramy i wykorzystać je do tego, na czym nam w danym momencie zależy. Możemy sobie wyobrazić, że mamy pole ćwiczeń w lesie i tam obsadzimy dodatkowe obiekty, które będzie widać tylko w tych okularach. To pozwala na realizację zadań, których zaaranżowanie w procedurach treningowych byłoby trudne, a czasem niemożliwe. Można także programować mapy holograficzne, na przykład takie, jakimi operowali żołnierze w filmie „Avatar”. Także dowódcy i generałowie, zakładając te okulary, mają dostęp do map ze wskazaniem, w którym miejscu znajduje się dany żołnierz – wyjaśnia Adam Dzwonkowski.
W urządzenie wbudowane są cztery kamery z przodu oraz tylna część, która zawiera w sobie całe oprogramowanie komputera.
– Okulary są tylko sposobem postrzegania świata, natomiast z tyłu są bardzo zaawansowane technologie aplikacyjne, które powodują, że każdy, kto je założy, będzie widział to, co zostało zaprogramowane. Jest to bardzo popularne urządzenie do treningów w warunkach niebojowych, ponieważ żołnierze są w stanie odtworzyć potencjalne środowisko, w którym będą operować i trenować tak długo, aż poczują się komfortowo – informuje dyrektor.
HoloLensy mają zastosowanie nie tylko w przemyśle wojskowym, ale także w medycynie, grafice komputerowej, czy architekturze.
– Mam dużo znajomych, którzy zajmują się grafiką komputerową, potrafią zrobić sobie między innymi hologramy swoich projektów, odtworzyć wizualizację wiaduktów, mostów, budynków itd. Okulary mogą mieć też zastosowanie w szkoleniu lekarzy. Mamy możliwość odwzorowania serca, czy innego organu, w skali 1:1, więc coraz częściej HoloLensy są używane, by odwzorować operację – dodaje Adam Dzwonkowski.
HoloLensy używane są głównie przez armię Stanów Zjednoczonych. Zainteresowana tym produktem jest także polska armia.