Polska Grupa Zbrojeniowa i Targi Kielce podpisały dziś list intencyjny dotyczący współpracy. Kolejnym krokiem będzie umowa dotycząca udziału PGZ w kolejnych targach zbrojeniowych.
Jak powiedział Radiu Kielce prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek, to pierwszy dokument podpisany podczas tegorocznej imprezy wystawienniczej. Po podpisaniu stosowanej umowy PGZ stanie się partnerem strategicznym na kolejne lata przy organizacji Salonu Przemysłu Obronnego.
– W Kielcach bije serce polskiej zbrojeniówki. Na targach jesteśmy zawsze obecni. Staramy się, aby oferta Polskiej Grupy Zbrojeniowej co roku była ciekawsza.
Chwałek podkreślił, że tegoroczna edycja MSPO pokazuje chęć wystawców do powrotu na imprezy targowe oraz rozwoju przemysłu zbrojeniowego.
– Liczę, że kolejne lata naszej współpracy będą równie owocne. Z kolei przyszłoroczny jubileuszowy 30. salon zaowocuje jeszcze ciekawszymi propozycjami zarówno ze strony PGZ, jak i innych wystawców. Staramy się pokazać nasze najnowsze rozwiązania techniczne. W tym roku prezentujemy m.in. nowy pojazd Autosan. To wóz terenowy z napędem czterokołowym, który może stać się platformą pod różne rozwiązania wojskowe. Ponadto dostępna jest tutaj także najnowsza wersja pojazdu opancerzonego Rosomak w wersji wozu zabezpieczenia technicznego. Pokazujemy także najnowsza odsłonę modułu RAK w wersji na lekkiej platformie gąsienicowej, która w przyszłości ma stać się elementem wyposażenia polskich sił zbrojnych – dodaje.
Prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej podkreśla, że MSPO poza prezentacją wystawy obfituje w kontrakty służące wzmacnianiu bezpieczeństwa sił zbrojnych i całego państwa.
– Dziś podpiszemy umowę na dostawy zestawów krótkiego zasięgu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej o kryptonimie NAREW. To historyczny kontrakt opiewający na dostawy do polskich sił zbrojnych 23 modułów, które będą stanowiły dopełnienie kopuły i ochrony polskiego nieba – dodaje.
Szacunkowa wartość programu NAREW ma wynieść około 60 mld zł.
Prezes Targów Kielce Andrzej Mochoń zwracał uwagę, że podtrzymanie dalszej współpracy jest korzystne dla obu stron. Wskazał, że każdego roku w MSPO uczestniczą reprezentanci kilkudziesięciu krajów świata. Zaznaczył, że jest to okazja do promocji rodzimego przemysłu obronnego oraz podpisania ważnych kontraktów międzynarodowych.
– Nigdzie w świecie PGZ nie prezentuje się tak szeroko, jak tutaj w Kielcach. Chcieliśmy od początku być oknem na świat dla polskiej zbrojeniówki i to się sprawdza. Polska myśli o obronności, myśli o przemyśle, ta impreza służy Polsce – ocenił Mochoń.
Podczas tegorocznej 29. edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego Polska Grupa Zbrojeniowa przygotowała ekspozycję dla 32 spółek w całej hali „C” i na terenie zewnętrznym. Na stoisku PGZ można obejrzeć m.in.: nowe propozycje platform kołowych – pojazd 4×4 z Huty Stalowa Wola oraz zmodyfikowane warianty specjalistyczne KTO Rosomak i gąsienicowe, w tym nowe lekkie podwozie gąsienicowe z moździerzem M120.
W XXIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego uczestniczy prawie 400 wystawców z 27 krajów świata. Targi potrwają do 10 września. Wstęp jest możliwy po wcześniejszej rezerwacji na stronie Targów Kielce.