15 koncertów z udziałem najwybitniejszych artystów grających muzykę dawną, a także warsztaty dla młodych artystów z całej Europy. W piątek (10 września) w Kielcach rozpoczyna się impreza pod hasłem Mid Europe Early Music Festival – II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc.
– Muzyka dawna – to pojęcie, które jest niejednoznaczne, a przez to pokazujące, jak bogate w brzmienia będzie wydarzenie – mówi prof. Marek Toporowski, dyrektor artystyczny festiwalu.
– Kiedy ja zaczynałem się nią zajmować, muzyka dawna była określana muzyką średniowieczną. Natomiast obecnie na festiwalach muzyki dawnej pojawia się na przykład muzyka romantyzmu, muzyka XIX wieku, wykonywana na instrumentach autentycznych z epoki. Obecnie większość nurtu tej muzyki dawnej utożsamia się właśnie z wykonawstwem na instrumentach historycznych. Ten termin jest zatem bardzo nieostry, a mówię o tym, żeby pokazać, że ten festiwal będzie różnorodny, bo będzie wykonywana muzyka od głębokiego średniowiecza, chorału gregoriańskiego po początek XIX wieku. Okres długi, bardzo zróżnicowany – zauważa.
Sacrum i profanum, architektura i muzyka
Festiwal będzie łączył sacrum i profanum, ale jak zapewnia Marek Toporowski, nie tylko te dwie sfery.
– Łączy jeszcze dwa aspekty: architekturę i muzykę. Muzyka dawna jest takim szczególnym rodzajem muzyki, który nie istnieje bez odpowiednich wnętrz, bez odpowiedniego otoczenia. Kielce i województwo świętokrzyskie mają znakomite warunki do stworzenia właśnie takiej imprezy. Żadna inna muzyka nie wpisuje się tak dobrze w tego typu dziedzictwo i tradycję – podkreśla.
Aż cztery wydarzenia odbędą się we wnętrzach Dawnego Pałacu Biskupów Krakowskich. Obiekt ten jest jeszcze zamknięty dla zwiedzających z powodu remontu, ale jak zapowiada Agnieszka Kowalska-Lasek, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego w Kielcach, sień górna zostanie udostępniona dla melomanów.
– Było niebezpieczeństwo, że nie uda nam się zorganizować tegorocznej edycji w głównych salach pałacowych, bo w sali portretowej trwa remont. Niemniej udało się zakończyć działania w sieni górnej i kielczanie mogą powoli widzieć efekty naszej kilkuletniej, ciężkiej pracy. Bardzo się z tego cieszę, bo podobnie jak dyrektor artystyczny uważam, że to miejsce najlepiej pasuje do muzyki dawnej – dodaje.
Wydarzenie o charakterze międzynarodowym
Muzyka będzie także rozbrzmiewała w różnych świątyniach w regionie, m.in. w Kielcach – na Karczówce, w bazylice katedralnej, Tarczku, Wiślicy, Wąchocku, Świętym Krzyżu, Jędrzejowie. Będzie jej można też posłuchać w buskiej tężni.
– To piękna forma promocji naszego województwa – powiedział Marcin Piętak, prezes Regionalnej Organizacji Turystycznej województwa świętokrzyskiego, która włączyła się do organizacji wydarzenia.
– Jako ROT pozyskaliśmy na ten cel 120 tys. zł z ministerstwa kultury, dziedzictwa narodowego i sportu. Dodatkowo 50 tys. zł jest naszym wkładem własnym. Mam nadzieję, że ten festiwal wpisze się na stałe w kalendarz imprez naszego województwa – stwierdził.
II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej im. Wincentego z Kielc to wydarzenie o charakterze międzynarodowym. Prof. Marek Toporowski zapowiada, że usłyszmy nie tylko artystów polskich, ale też znaczących muzyków z zagranicy.
– Już od poprzedniej edycji współpracujemy z panią Aline Zylberahch-Gester i Martinem Gesterem. To są artyści, którzy we Francji są uznawani za wiodących wykonawców muzyki dawnej i za wiodące osobowości w tym gatunku – podkreślił.
Inauguracja w piątek
Oprócz uczty duchowej będzie także część edukacyjna.
– Organizujemy akademię dla młodych muzyków, z wieloma wykładowcami. Ta akademia będzie się odbywać na Karczówce, w dniach 13-16 września, a uczestnicy będą brali udział w koncertach, w zabytkowych miejscach regionu – dodał dyrektor festiwalu.
II Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej to nie tylko koncerty, ale także konferencja naukowa, poświęcona Wincentemu z Kielc. Odbędzie się 21 października w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK.
Udział w festiwalu jest bezpłatny. Pierwsze wydarzenie w piątek, 10 września. W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach wystąpi praski balet – opera barokowa The Hartig Ensemble. Zaprezentuje także rzadko w Polsce wykonywaną operę Claudio Monteverdiego „Il Ballo delle ingrate” – „Balet pań Niewdzięcznych”. Początek o godzinie 19.00.
Na to, jak i na inne koncerty odbywające się w pałacu, ze względu na reżim sanitarny, będą wymagane bezpłatne wejściówki, które można odebrać w kasie obiektu.
II ŚWIĘTOKRZYSKIE DNI MUZYKI DAWNEJ IM. WINCENTEGO Z KIELC – PROGRAM
29 sierpnia, godz. 19.00. Bazylika Katedralna w Kielcach – PROLOG.
Robert Bachara – skrzypce, Klaudia Łoboda – klawesyn, Schola Cantorum Kielcensis.
Program: H. I. F. von Biber, J. H. Schmelzer, F. Rognoni, J. S. Bach
10 września, godz. 19.00 – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
The Hartig Ensemble – Balet barokowy z Pragi
Program: Claudio Monteverdi – Il ballo delle ingrate, Jean-Baptiste Lully: Folies d´Espagne, John Dowland: Lachrimae Antiquae, Gregorio Lambranzi, Jean-Baptiste Lully i inni: Nieśmiertelny Harlekin
11 września, godz. 11.00 – koncert plenerowy na terenie Tężni Busko-Zdrój
The Hartig Ensemble – Balet barokowy z Pragi
Program: Nieśmiertelny Arlekin
Młode talenty – uczniowie i studenci szkół muzycznych
11 września, godz. 19.00 – Kościół pw. Trójcy Świętej w Kielcach
Aline Zylberajch-Gester – klawesyn i pianoforte
Piotr Olech – kontratenor
Program: Lambert, Monteclair, Couperin, Haydn.
12 września, godz. 19.00 – Bazylika Katedralna w Kielcach
Schola Vox Clamantis – Estonia, dyr. Jaan-Eik Tulve
Program: Śpiew gregoriański, polifonia sakralna XIII w. i utwory Arvo Pärta
13-16 WRZEŚNIA KONCERTY ACADEMII KIELCENSIS
Program: Muzyka kameralna i utwory solowe XVII i XVIII w.
13 września, godz. 18.30 – Klasztor na Karczówce w Kielcach
13 września, godz. 18.30 – Kościół w Tarczku
14 września, godz. 18.30 – Kolegiata w Wiślicy
14 września, godz. 19.00 – Opactwo Cystersów w Wąchocku
15 września, godz. 18.30 – Klasztor na Świętym Krzyżu
16 września, godz. 18.30 – Opactwo Cystersów w Jędrzejowie
16 września, godz. 17.00 – Sala koncertowa Zespołu Szkół Muzycznych w Kielcach
Paulina Kruk – flet, Emilia Ogonowska-Jaroń – obój, Edyta Piwowarczyk – fortepian, Katarzyna Sroka – klawesyn, Mariusz Bednarz – śpiew, Maciej Jaroń – altówka, Grzegorz Kustra – obój, Jarosław Wanecki – flet, Paweł Wróbel – organy
Program: Muzyka baroku
17 września, godz. 18.00 – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Arte dei Suonatori Orkiestra
Aline Zylberajch-Gester – klawesyn, Martin Gester – dyr. Klawesyn, Marek Toporowski – klawesyn, Marta Gawlas – flet traverso
Program: J. S. Bach. Koncert C-dur BWV 1064 na trzy klawesyny i orkiestrę, Suita h-moll BWV 1067 na orkiestrę z fletem koncertującym, Koncert d-moll BWV 1063 na trzy klawesyny i orkiestrę
18 września, godz. 18.00 – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Arte dei Suonatori Orkiestra
Joanna Kreft – skrzypce, Marta Gawlas – flet trawerso, dyr. Martin Gester
Program: Orkiestrowe utwory takich kompozytorów jak: Haendel, Locatelli, Leclair i C. Ph. E. Bach.
19 września, godz. 15.00 – Dawny Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach
Marek Toporowski – barokowe instrumenty klawiszowe: klawesyn, wirginał, pianoforte
Program: Muzyka z Wysp Brytyjskich.
19 września, godz. 17.00 – Bazylika Katedralna w Kielcach – Koncert Finałowy
Arte dei Suonatori Orkiestra, Orkiestra Akademii Kielcensis, Chór Akademicki Politechniki Świętokrzyskiej, Schola Cantorum Kielcensis; soliści: Renata Drozd – sopran, Zuzanna Kozłowska – sopran II, Piotr Olech – kontratenor, Bartłomiej Chorąży – tenor, Przemysław Józef Bałka – bas, dyr. Martin Gester, przyg. chórów: Małgorzata Banasińska-Barszcz
Program: M-A Charpentier – Te Deum. M-A Charpentier – Notus in Judea.
21 października, godz. 15.00 – Biblioteka Uniwersytecka UJK w Kielcach
Konferencja naukowa: Wincenty z Kielc. Epoka i dziedzictwo. Prowadzenie: prof. dr hab. Krzysztof Bracha.
Koncert Schola Cantorum Kielcensis.
Program: Monodia i Polifonia polskiego Średniowiecza i Renesansu