Potrzebna jest ochrona prawna krzemienia pasiastego jako dobra polskiego, wyróżnika polskości w biżuterii, powiedział artysta, złotnik Cezary Łutowicz podczas Akademii Krzemienia Pasiastego, która odbyła się w kinie Starówka.
Był to jeden z elementów trzydniowych wydarzeń, zorganizowanych w Sandomierzu i mających na celu promowanie krzemienia pasiastego, występującego tylko w województwie świętokrzyskim.
W Sandomierzu, 49 lat temu Cezary Łutowicz jako pierwszy zastosował ten kamień w biżuterii. Jego zdaniem, jeżeli nie pojawią się odpowiednie rozwiązania prawne, istnieje realna groźba utraty krzemienia dobrej jakości. Duże firmy wywożą ten kamień do obróbki do Chin, gdzie jest taniej. Stamtąd wraca jedynie 30 proc. krzemienia pasiastego, co Chińczycy tłumaczą w ten sposób, że reszta to odpad.
– Jeżeli znalazłyby się takie rozwiązania, że zabronimy wywozu surowego krzemienia pasiastego za granicę to on będzie musiał być obrabiany w naszym kraju. To będzie droższe niż w Chinach, ale dzięki temu biżuteria z krzemieniem pasiastym trafi do świadomego odbiorcy. To polski klejnot, nikt nie ma tego kamienia, tylko my – podkreślił Cezary Łutowicz.
Krzemień pasiasty nazywany jest kamieniem optymizmu. Podczas spotkania w kinie Starówka Agnieszka Kawiorska, aktorka pochodząca z Sandomierza, jako pierwsza otrzymała tytuł Ambasadorki Optymizmu. Będzie się to wiązać z szerszą promocją krzemienia pasiastego. 14 września w Sandomierzu odbędzie się sesja zdjęciowa z jej udziałem. Aktorka będzie mieć na sobie biżuterię z krzemieniem pasiastym, wykonaną w sandomierskich pracowniach złotniczych. Agnieszka Kawiorska powiedziała, że sama również z wielką przyjemnością i dumą nosić będzie biżuterię z krzemieniem pasiastym i propagować ja przy każdej sposobnej okazji.
– Jestem dumna, że Sandomierz, moje rodzinne miasto idzie w tym kierunku, aby promować się jako Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego. Skoro ten kamień tak rzadko występuje i do tego tylko u nas, to jest to wyjątkowa rzecz – dodała.
Tytuł i statuetkę Ambasadorki Optymizmu wręczył aktorce burmistrz Sandomierza Marcin Marzec. On również wygłosił laudację na jej cześć.
W ramach Weekendu Krzemienia Pasiastego odbywały się m.in. spacery z przewodnikami śladami tego kamienia, zwiedzano m.in. najstarszą i największą kolekcję biżuterii i przedmiotów użytkowych, znajdującą się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Sandomierzu. Funkcjonowała wioska z epoki kamienia, w której rekonstruktorzy prezentowali codzienne życie ludzi z tamtego okresu.
W rynku starego miasta był jarmark z produktami lokalnymi, również z krzemienną biżuterią. Oprócz tego odbył się koncert neofolkowy, otwarto wystawę fotograficzną pt. „Sandomierz – Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego”, którą można oglądać w ratuszu do końca września.