Impreza, która corocznie odbywa się w Parku Etnograficznym, była okazją do zaprezentowania dawnych zwyczajów, związanych z pracą przy zbożach i wypiekiem chleba. Osoby, które odwiedziły skansen, mogły zobaczyć między innymi „Wyzwoliny Kosiarza”, czyli obrzęd wprowadzający młodzieńców do pracy przy koszeniu zboża.
Jak mówi Beata Ryń, rzecznik Muzeum Wsi Kieleckiej, „Święto Chleba” tradycyjnie cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród odwiedzających, jak i wystawców.
– Jest ich ponad stu. Każde koło gospodyń wiejskich ma swój chleb, więc jest co degustować. Są z nami również drobni wytwórcy, którzy również prezentują tu swoje produkty – wymienia rzecznik.
Aleksandra Imosa, przewodnik po Muzeum Wsi Kieleckiej zwraca uwagę na znaczenie chleba w kulturze. Przypomina, że oznacza on wspólnotę.
– Tajemnica chleba zaczyna się od jednego, malutkiego ziarenka. Potrzebny jest odpowiedni czas, miejsce, odpowiednia ilość wody i wtedy ono wydaje plony stokrotne – mówi przewodniczka.
Aleksandra Imosa zachęca do tego, żeby chleb piec samemu. Jej zdaniem jest to niezwykłe przeżycie, które daje nam łączność z naturą.
W „Święcie Chleba” uczestniczył wiceminister spraw zagranicznych, Piotr Wawrzyk. Podczas wydarzenia dziękował piekarzom i rolnikom, dzięki którym mamy chleb.
– To bardzo udane święto. W tym roku jest o tyle ważne, ze podczas pandemii i ostatnich trudnych lat, chleba nam nie zabrakło. Dlatego wielkie podziękowania dla wszystkich rolników i tych, którzy zajmują się produkcją zdrowej, polskiej żywności za to, że pomimo wszystko wytrzymali i dali radę – mówi Piotr Wawrzyk.
W wydarzeniu wziął udział także senator Krzysztof Słoń. Podkreślał, że szczególnie cieszy go widok rodzin, które licznie przyjechały do Tokarni.
– Pogoda dopisała, byli wspaniali artyści, obdarzeni wieloma talentami, ale i kucharze, którzy dzielili się swoimi przepisami. Gościnne progi Muzeum Wsi Kieleckiej sprawiły, że tyle osób zechciało wziąć udział w tym wydarzeniu – przyznaje senator.
W imprezie uczestniczył także starosta kielecki, Mirosław Gębski, który podkreślił, że chleb jest niezwykle ważnym elementem polskiej tradycji i kultury.
– Święto Chleba jest bardzo ważnym wydarzeniem w naszej tradycji, kulturze i religii. W modlitwie mamy słowa „chleba naszego powszedniego”, więc widać jak ogromne ma to znaczenie – komentuje starosta.
Wydarzenie było współfinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach projektu „Chleb w polskiej tradycji ludowej”.