Mszą świętą w intencji poległych żołnierzy we wrześniu ’39 na polach Kociny, Senisławic, Mistrzowic i Ksan rozpoczęły się w gminie Opatowiec obchody 82. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
Nabożeństwo odprawione zostało w kościele pw. Św. Barbary w Kocinie przez proboszcza parafii ks. Wojciecha Michalskiego.
– Oddajmy im to co możemy. Oddajmy im hołd i część. Pamiętajmy, żeby polskość nienormalnością się nie stała – przestrzegał ksiądz podczas homilii.
Następnie przy akompaniamencie Orkiestry Dętej z Kociny, poczet sztandarowy OSP Kocina uczestnicy uroczystości udali się na cmentarz parafialny. Odbył się tam apel poległych, po którym na zbiorowej mogile poległych złożono wiązanki kwiatów i zapalono znicze.
Tam spoczywają żołnierze Armii „Kraków”: Jan Bugaj, Stanisław Feliksik, Adolf Fiszer, Józef Koryczan, Kazimierz Kirkier, Władysław Ściwiarski, Wilhelm Stera, Stefan Tekielak, Mikołaj Zając, Jan Zalego, Marian Winiarski oraz 15 niezidentyfikowanych poległych Żołnierzy Września ’39 r.
Jak co roku delegacja Gminy Opatowiec złożyła również kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza w Charbinowicach – symbolu walk podczas II Wojny Światowej. Główne uroczystości rozpoczną się o godzinie 16, przed Pomnikiem Trzech Żołnierzy w Ksanach – Legionisty, Żołnierza Września ’39 r. i Partyzanta 1939-1945 r.
Sławomir Kowalczyk, burmistrz Opatowca zaznacza, że 8 września 1939 roku miała miejsce bitwa pod Ksanami – jedna z największych, najbardziej krwawych bitew kampanii wrześniowej na Ponidziu. W walce z najeźdźcą hitlerowskim zginęło 44 polskich żołnierzy z 11. Pułku Piechoty Armii „Kraków”.
– Tak naprawdę liczba ofiar nie jest do końca znana. W części pochowani na cmentarzu w Kocinie, część jest pochowana na cmentarzu wojskowym w Czarkowach. To była bitwa bardzo ciężka, oprócz tych właśnie ofiar w ludziach zostało zniszczonych ok. 15-16 czołgów niemieckich. Bitwa spowodowała straty w ludziach i okolicznych gospodarstwach. Miejscowości zostały niemal doszczętnie spalone – zaznacza.
Na żołnierskim grobie wiązanki kwiatów złożył m.in. radny Janusz Cabaj z Kociny. Zaznaczył, że takie wydarzenia to żywa lekcja historii, którą winniśmy przekazywać najmłodszym.
– To nasz obowiązek, powinność, żeby pamiętać o tych żołnierzach, mieszkańcach, którzy oddali życie, a nam zostawali wolną ojczyznę, o którą musimy dbać – zaznaczył.
Uroczystości zakończą się programem artystycznym, zaprezentowanym przez uczniów z Zespołów Szkolno-Przedszkolnych z Opatowca i Krzczonowa.