W Skarżysku, na terenie dawnej huty Rejów, a obecnie Muzeum im. Orła Białego, trwa piknik archeologiczny Rydno. To nawiązanie do osadnictwa, które rozciągało się na tym terenie w epoce kamienia, od dzisiejszego Skarżyska po górę świętego Rocha w Wąchocku.
Rezerwat archeologiczny Rydno to niespotykane w skali światowej nagromadzenie osadnictwa z późnego neolitu – przypomina archeolog Monika Bajka.
– Tu znaleziono najwięcej śladów obozowisk z okresu schyłkowego paleolitu. My pokazujemy kulturę sprzed kilkunastu tysięcy lat. A trzeba pamiętać, że wytwory ówczesnych ludzi świadczyły o dużej wiedzy. Przykładem może być wynalazek koła, najstarsze przedstawienia wozu czterokołowego jakie zostały odnalezione na naczyniach, datowane są na neolit, czyli wczesną epokę kamienia. Misa, na której umieszczono schematyczny rysunek wozu i pól uprawnych, ma przynajmniej 5,5 tys. lat – wyjaśnia.
Pasjonaci, którzy organizują corocznie piknik, podkreślają, że to sposób na popularyzację wiedzy o wykopaliskach i bogactwie kultury regionu. Grzegorz Borys przypomina, że piknik odbywa się po raz czwarty i ma formułę otwartą.
– Pokazujemy, jak mogło wyglądać obozowisko prehistoryczne, w jaki sposób lepiono naczynia czy przygotowywano jedzenie. Zapraszamy zwłaszcza dzieci i młodzież, tu mogą dotknąć eksponatów, razem z nami siąść przy ognisku czy samodzielnie przygotować potrawy – zachęca.
Piknik archeologiczny odbywa się na terenie Muzeum im. Orła Białego. Wstęp jest bezpłatny.