Opowiadanie zatytułowane „Trędowata” autorstwa Agaty Marzec ze Słupska wygrało w I Ogólnopolskim Konkursie Literackim na opowiadanie im. Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Wyniki zostały ogłoszone podczas trwającego w Kielcach wydarzenia pod hasłem „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”.
Na konkurs napłynęło 365 prac z całej Polski. Nad każdą z nich pochyliło się jury w składzie: prof. Małgorzata Krzysztofik, prof. Stanisław Żak oraz Stanisław Nyczaj, prezes okręgu kieleckiego Związku Literatów Polskich.
– Braliśmy pod uwagę takie kryteria, jak wartość literacka, twórczy charakter utworu, a także ujęcie samego hasła przewodniego, które w tym roku brzmiało „Wieża”. Wybraliśmy kilkanaście równorzędnych prac, ale ostatecznie i jednogłośnie ta jedna zwyciężyła – wyjaśnił prezes Stanisław Nyczaj.
Komisja konkursowa wskazała opowiadanie, zatytułowane „Trędowata”. Jego autorką jest Agata Marzec ze Słupska – nauczycielka języka polskiego, bibliotekarka w Zespole Szkół Ekonomicznych w Słupsku, która od 15 lat pracuje także jako instruktorka fitness, zasiada w jury konkursów literackich dla dzieci i młodzieży, a na dodatek sama pisze.
Zwyciężczyni przyznała, że jako absolwentka polonistyki długo bała się pisać, bo uważała, że to zajęcie zarezerwowane dla wybitnych twórców.
– Zdałam sobie sprawę, że nie o to chodzi, by z kimś się równać, tylko by zacząć pisać, żeby napisać prawdę o sobie, żeby przelać własne myśli na papier. Najtrudniejsza jest pierwsza strona. Kiedy stawia się pierwszy wyraz, pierwszą kropkę, a potem kończy się cały rozdział i nagle pisanie staje się życiem, czymś tak naturalnym, jak oddech, bicie serca. Bez pisania nie można żyć. Pisanie uskrzydla, ale pisanie daje też skrzydła innym. Dlatego zawsze znajduję czas na pisanie – powiedziała.
Agata Marzec otrzymała 5 tys. zł – nagrodę ufundowaną przez marszałka województwa świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego. W jego imieniu wręczyła ją Magdalena Kusztal, dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w urzędzie marszałkowskim. Wyraziła zadowolenie, że w Kielcach odbywa się duże wydarzenie poświęcone literaturze.
– Cieszę się, że ta inicjatywa jest w Kielcach, że ziemia świętokrzyska, która literaturą stoi wreszcie doczekała się swojego festiwalu, a nie tylko pojedynczych spotkań autorskich. Niesamowite jest to, że Gustaw Herling-Grudziński, jego duch, idea, niezłomność, odwaga i szlachetność wciąż inspiruje ludzi – zaznaczyła.
Organizatorem konkursu był Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym.
„Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal” w Kielcach zakończy się w niedzielę. Pełny program na stronie wydarzenia.