Pierwszy dzień rowerowego Rajdu Westerplatczyków zakończony. Cykliści przejechali wczoraj 80 km, docierając do Przysuchy. Dziś (01.09.) pokonali dystans 130 km.
Rajd Rowerowy im. Westerplatczyków wyruszył we wtorek (31.08.) sprzed Katedry Najświętszej Marii Panny w Kielcach.
– Wyruszyliśmy z Kielc, wraz z księdzem biskupem Marianem Florczykiem. Wraz z delegacją, która nas odprowadzała, dotarliśmy do Wiśniówki. Osoby towarzyszące wróciły do Kielc, a my ruszyliśmy w stronę Przysuchy, w województwie mazowieckim – mówi Grzegorz Skiba, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno i uczestnik rajdu.
Podczas pielgrzymki, rowerzyści odwiedzają miejsca pamięci, związane z polską historią wojenną.
– Trasa przebiegła dość sprawnie. Wraz z piętnastoosobową grupą zrobiliśmy około 80 km. Pierwszy etap przejechał świętokrzyski kurator oświaty, Kazimierz Mądzik, burmistrz Bodzentyna, Dariusz Skiba oraz żołnierze 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej. Po drodze spotykaliśmy miejsca pamięci związane z oddziałem partyzanckim majora Henryka „Hubala” Dobrzańskiego i Jana Piwnika „Ponurego”, gdzie się zatrzymywaliśmy i składaliśmy znicze – informuje uczestnik rajdu.
Grzegorz Skiba dodaje, że mimo niesprzyjającej pogody, wszystko przebiega zgodnie z planem. Dziś przed nimi najdłuższy odcinek, do przejechania rowerzyści mają 130 km.
– Jesteśmy po śniadaniu i wyruszamy w stronę Łowicza, to są tereny, gdzie odbywała się kampania wrześniowa w 1939 roku. Tam również jest wiele pamiątek, które przypominają o walkach polskich wojsk z niemieckimi okupantami. Dziś rano odbyliśmy mszę świętą, której przewodniczył ksiądz Dariusz Jarliński, duszpasterz OHP, który również z nami jedzie. Przed nami najdłuższy etap 130 km. Jak na razie niebo jest zamglone, występuje mżawka, ale myślę, że w ciągu dnia się wypogodzi i ta trasa będzie dla nas przyjemną podróżą w kierunku Łowicza i Westerplatte – dodaje prezes stowarzyszenia.
Na Westerplatte cykliści dotrą 4 września, gdzie oddadzą hołd osiemdziesięciu kieleckim żołnierzom, którzy walczyli w obronie Ojczyzny we wrześniu 1939 roku.