Piętnastu uczestników wyjechało z Kielc w rajdzie rowerowym „Pamięci Westerplatczyków”, który ma upamiętnić 80 żołnierzy 4.Pułku Piechoty Legionów którzy broniki we wrześniu 1939 roku polskiej placówki. Cała trasa liczy 550 km.
Jednym z inicjatorów rajdu jest biskup kielecki Marian Florczyk, który przypomina, że pamięć o Westerplatczykach z roku na rok słabnie.
– Gdy nasi żołnierze poddali się 7 września 1939, Niemcy składali im honor. Niestety później szybko poszli w zapomnienie. Miała na to wpływ polityka komunistyczna, ale także i nasza niedbałość o historię i pamięć o tych bohaterach z naszej ziemi. Niedawno w Brzezinach, zmarł ostatni Westerplatczyk i ludzi na pogrzebie było naprawdę niewielu. Na szczęście mamy osoby, którzy rozumieją jak ważne są to wydarzenia dla naszej Ojczyzny i dlatego piętnastoosobowa grupa wyjeżdża do Gdańska, by tę pamięć pielęgnować – informuje biskup.
Wicewojewoda świętokrzyski, Rafał Nowak, podkreśla, że kieleckich żołnierzy cechowała odwaga i duma, ponieważ pochodzili z patriotycznego serca II Rzeczpospolitej.
– Zostali wybrani nieprzypadkowo, właśnie dlatego, że pochodzili stąd, z patriotycznego serca II RP. Dowództwo wiedziało, że oni w momencie próby nie zawahają się, by złożyć najwyższą daninę w obronie Ojczyzny – zaznacza Rafał Nowak.
Dla Marszałka Województwa Świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego, historia Westerplatte jest bliska.
– Miałem okazję znać osobiście jednego z żołnierzy, który po powrocie z niewoli mieszkał w Skarżysku. Wiele razy słuchałem jego opowieści o tej heroicznej postawie naszych obrońców – komentuje marszałek.
Dla senatora Krzysztofa Słonia, Westerplatte to symbol niezłomnego ducha narodu i bohaterstwa polskiego żołnierza.
– Dla nas to także symbol tego, że Kielczanie wydali tam swoich synów. Kiedy w marcu 1939 wyruszyli z Kielc, z pewnością żegnały ich tłumy. Byli to najlepsi z najlepszych, najodważniejsi z odważnych. Dlatego dziś chcemy uczestniczyć w rocznicowych obchodach i pożegnać rowerzystów, którzy upamiętnią te niezwykłe postawy kieleckich Westerplatczyków – informuje senator.
Jak mówi Grzegorz Skiba, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Górno i uczestnik rajdu, cykliści podczas swojej drogi odwiedzą miejsca pamięci, które są związane z bohaterami września 39 roku.
– Jedziemy terenem, gdzie walki toczył major Henryk Dobrzański „Hubal”. Odwiedzimy muzeum w Kutnie, Muzeum Kawalerii Konnej w Grudziądzu. Trasa rajdu wyniesie 550 km i pokonamy ją w 5 dni – mówi prezes.
Magdalena Fogiel-Litwinek, komendant Ochotniczych Hufców Pracy w Kielcach, zaprasza wszystkich chętnych do uczestnictwa w wydarzeniach towarzyszących.
– 4 września cykliści dojeżdżają na Westerplatte, a 5 września o godzinie 10.30 odbędzie się tam uroczysta msza święta. 7 września o godzinie 11.00 w kieleckiej Katedrze, biskup Marian Florczyk także odprawi nabożeństwo, a po nim organizujemy przejście pod Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach, gdzie znajduje się tablica upamiętniająca żołnierzy Westerplatte. Tam zostanie wygłoszony referat przedstawiciela z Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, a następnie udamy się na Cmentarz Stary. Również 7 września w Przystanku Historia odbędą się prelekcje na temat Westerplatczyków. Zorganizujemy także grę miejską oraz konkurs, który ogłosimy razem ze Świętokrzyskim Kuratorium Oświaty – dodaje komendant.