Władze województwa świętokrzyskiego i Kielc wspólnie uczciły 30. rocznicę uzyskania przez Ukrainę niepodległości od Związku Sowieckiego. Polska była pierwszym krajem, który uznał deklarację niepodległości z 24 sierpnia 1991 roku.
Wiaczesław Wojnarowśkyj, konsul generalny Ukrainy w Krakowie podziękował za wspólne świętowanie tej ważnej dla jego kraju daty.
– Dziękuję także za wsparcie, które udziela nam obecnie Polska, w czasach gdy musimy ponownie walczyć o naszą suwerenność. Mam nadzieję, że nasza współpraca w kolejnych latach będzie rozwijała się równie owocnie co teraz – podkreślił konsul.
Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego zwrócił uwagę, że obchodzone niedawno 30-lecie niepodległości Ukrainy przebiegło w cieniu wielu problemów i wyzwań, z którymi boryka się nasz wschodni sąsiad.
– Ostatnie kilka lat, to czas niezwykle trudny dla Ukrainy. Aneksja Krymu przez Rosję, napięta sytuacja w Donbasie gdzie nadal giną ludzie. To na pewno nie sprzyja stabilizacji. Jednakże Ukraina tak dla Polski, jak i regionu świętokrzyskiego to ważny partner od wielu lat – mówił.
Andrzej Pruś, przewodniczący sejmiku województwa powiedział, że współczesne relacje między obydwoma narodami układają się bardzo dobrze.
– Łączy nas ogrom wspólnej, niekiedy bolesnej historii. Współcześnie współżyjemy w pokoju, a jednym z przejawów pozytywnych stosunków jest np. współpraca między naszym samorządem, a ukraińską Winnicą. Takie spotkania i przedsięwzięcia, po prostu jeszcze bardziej nas zbliżają. Jesteśmy bratnimi słowiańskimi narodami. Nie możemy zapominać o przeszłości, ale powinniśmy przede wszystkim myśleć o przyszłości – powiedział Andrzej Pruś.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc przypomniał, że wzajemne kontakty na poziomie lokalnym trwają od kilkudziesięciu lat.
– Bezpieczeństwo aktualnie jest jednym z najbardziej pożądanych elementów polityki międzynarodowej. Jako miasto jesteśmy otwarci na młodych ludzi zza wschodniej granicy. Ci ludzie u nas mogą zdobyć wykształcenie i zawód co z kolei pozwoli i na budowanie swojej przyszłości tu w Polsce, lub w swojej ojczyźnie. Dzisiejsze obchody są ważne, ale też z tego powodu że przechodzą w bezpośredni kontakt człowieka z człowiekiem – powiedział prezydent Kielc.
Wydarzeniem towarzyszącym obchodom jest wystawa twórczości Nikifora Krynickiego, malarza łemkowskiego pochodzenia, zaliczanego do grona najwybitniejszych na świecie twórców naiwnych, prymitywistów. Wystawa w Muzeum Dialogu Kultur liczy ponad 40 różnorodnych prac malarskich Nikifora, pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu i Muzeum Narodowego w Kielcach.