Przejeżdżanie między rogatkami i wjazd na tory na czerwonym świetle – to najczęstsze niebezpieczne sytuacje, stwarzane przez kierowców na przejazdach kolejowych. Aby je ograniczyć, dziś w całej Polsce prowadzone są działania „Bezpieczny piątek”.
W województwie świętokrzyskim akcja PKP Polskich Linii Kolejowych prowadzona jest we Włoszczowie i Zagnańsku. Przedstawiciele m.in. Straży Ochrony Kolei oraz policjanci, rozmawiają z kierowcami, którzy zatrzymują się przed przejazdami na temat bezpieczeństwa i funkcji „żółtej naklejki”, którą można znaleźć na rogatce lub krzyżu św. Andrzeja.
Grzegorz Łukasik, dyrektor Zakładu PKP PLK w Kielcach przypomina, że jeżeli auto popsuje się na przejeździe kolejowym, kierowca i pasażerowie powinni jak najszybciej opuścić pojazd.
– Następnie należy zadzwonić na numer alarmowy 112 i podać operatorowi indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, który znajduje się na „żółtej naklejce”. To działanie umożliwi wstrzymanie ruchu kolejowego i skierowanie na miejsce odpowiednich służb – mówi.
Funkcjonariusze przypominają o tym, jak ważne jest prawidłowe pokonywanie torów. Sierżant sztabowy Tomasz Klimczewski z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach informuje, że działania profilaktyczne są niezbędne, ponieważ kierowcy popełniają wiele błędów, które mogą doprowadzić do wypadku.
– Jeżeli widzimy, że jest sygnał czerwony, pod żadnym pozorem nie możemy wjeżdżać na tory. W tym momencie zaczyna się opuszczanie rogatek. Drugim najczęstszym błędem kierowców jest omijanie rogatek, jeżeli te już są zamknięte. To karygodne zachowanie – przypomina.
Artur Zagórski, przedstawiciel Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei zaznacza, że w czasie wakacji w województwie świętokrzyskim nałożono 160 mandatów na pieszych i kierowców za nieprawidłowe pokonywanie torów. Mandat może wynieść nawet 500 zł. Było też kilka pouczeń i rozmów z mieszkańcami regionu. Funkcjonariusz przypomina, że to nie pieniądze, a nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze.
– Jeżeli znajdziemy się w sytuacji kryzysowej, a auto utknie między rogatkami, nie ma co się zastanawiać, tylko należy ruszyć. Wystarczy lekko pchnąć rogatkę zderzakiem i ona odpadnie. W ten sposób unikniemy zderzenia z pociągiem. Mimo że zostanie ona zniszczona, to uratujemy swoje życie – podkreśla.
Izabela Miernikiewicz z zespołu prasowego PKP PLK dodaje, że akcja „Bezpieczny piątek” prowadzona jest na 70. przejazdach w całej Polsce.