W sobotę (28.08) o godzinie 12 w bazylice katedralnej w Sandomierzu odbędą się uroczystości pogrzebowe zamarłego w ubiegłym tygodniu prof. Andrzeja Schinzla. Honorowy Obywatel Sandomierza spocznie na Cmentarzu Katedralnym.
Światowej sławy matematyk, z pochodzenia sandomierzanin, zmarł 21 sierpnia w Domu Seniora Polskiej Akademii Nauk w Konstancinie. Miał 84 lata.
Wybitny specjalista teorii liczb, dzieciństwo spędził przy ul. Katedralnej w Sandomierzu, natomiast jego dorosłe życie związane było z Warszawą. Często wracał do swojego rodzinnego miasta. W wieku zaledwie 15 lat ukończył Collegium Gostomianum, jako niezwykle uzdolniony uczeń.
Krzysztof Zieliński, były dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego wspomina, że prof. Andrzej Schinzel, przyjeżdżając do Sandomierza, zawsze pierwsze kroki kierował do katedry, a następnie do swojej szkoły.
– Przez kilkanaście kolejnych lat, wraz z uczniami klas trzecich, kończących liceum odsłaniał tableau. Podczas spotkań mówił młodzieży, że droga do kariery naukowej jest otwarta, trzeba tylko uczyć się i być sumiennym – wspomina dyrektor.
Jednym z ważniejszych wydarzeń w życiu szkoły było odsłonięcie tablicy, w uznaniu zasług prof. Andrzeja Schinzla. Miało to miejsce 30 września 2011 roku. Decyzją Rady Pedagogicznej, pracownia matematyczna w liceum otrzymała imię profesora.
– Jako osoba bardzo skromna, profesor mówił, że nie trzeba go w taki sposób honorować, że nie powinien odsłaniać tej tablicy, ale w końcu stwierdził, że skoro tak się stało, to lepiej, jeśli on zrobi to sam, niż ktoś inny, gdy jego już nie będzie – wspomina Krzysztof Zieliński.
Zmarłego wspomina także burmistrz Sandomierza Marcin Marzec.
Dwa lata temu miałem ogromny zaszczyt poznać Pana Profesora osobiście podczas spotkania dedykowanego jego osiągnięciom organizowanego przez Towarzystwo Naukowe Sandomierskie.
Choć nie był wówczas w pełni sił z wielkim entuzjazmem przyjął zaproszenie do Sandomierza i z wielką radością uczestniczył w spotkaniu opisując swoją fascynującą podróż przez tajniki wiedzy matematycznej. Nasze miasto było dla niego zawsze bardzo ważne, kojarzyło się bowiem z najpiękniejszym czasem młodości.
W rozmowie z Radiem Kielce Marcin Marzec dodał, że życzeniem profesora było spocząć na sandomierskiej nekropolii.
– Zawsze z ogromnym sentymentem wypowiadał się o Sandomierzu, był związany z naszym miastem. Życzeniem pana profesora było to, by spocząć w grobie rodzinnym, na cmentarzu katedralnym.
Profesor Andrzej Schinzel, był absolwent Collegium Gostomianum – wspomina poseł Marek Kwitek.
– Zawsze przyjeżdżał do Sandomierza i odwiedzał nas. To była osoba, która pełniła funkcje ambasadora miasta, bo był znany w wielu środowiskach. Jako człowiek zawsze sympatyczny i otwarty. Szkoda. To niepowetowana strata – dodał poseł Marek Kwitek.
Andrzej Schinzel był znany w środowisku matematyków na całym świecie, Członek Rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, Honorowy Obywatel Sandomierz oraz Honorowy Obywatel Towarzystwa Naukowego Sandomierskiego.
Profesor mając 14 lat, został laureatem olimpiady matematycznej, w wieku 23 lat był już doktorem, a mając 37 lat – profesorem zwyczajnym. Opublikował ponad 200 prac i zajmował się wieloma obszarami teorii liczb: analityczną teorią liczb, algebraiczną teorią liczb, równaniami diofantycznymi, geometrią liczb, szczególnie algebraicznymi i arytmetycznymi aspektami wielomianów.
W ciągu czterdziestu lat był wydawcą Acta Arithmetica. Do grona jego doktorantów zaliczali się Henryk Iwaniec, Adam Grygiel i Roberto Avanzi. W roku 1992 otrzymał Medal im. Stefana Banacha. Został odznaczony Krzyżem Kawalerskim oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Komisji Edukacji Narodowej. Był członkiem i protektorem czynnym Archikonfraterni Literackiej w Warszawie.
Uchwałą Rady Miasta z 2016 roku, naukowiec został Honorowym Obywatelem Sandomierza.