W Sandomierzu – stolicy diecezji sandomierskiej przyjmowane są symbole Światowych Dni Młodzieży. Powitano je w ogrodzie Wyższego Seminarium Duchownego. Były występy artystyczne, wygłaszano też świadectwa wiary. Symbole przyjechały do Sandomierza z Jarosławia w archidiecezji przemyskiej.
Po spotkaniu w seminarium zebrani przeszli w procesji przez Rynek Starego Miasta do katedry. Uroczystej mszy świętej przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
W wydarzeniu bierze udział młodzież z całej diecezji. Grzegorz z Jeżowego powiedział nam, że dla niego to wielkie przeżycie, po raz pierwszy ma okazję być tak blisko symboli Światowych Dni Młodzieży. Kamila i Ewa ze Skopania powiedziały, że dla nich jest to duże religijne przeżycie i pogłębianie wiary. To również okazja, aby spotkać rówieśników, którzy czują tak samo.
Biskup Krzysztof Nitkiewicz mówił w homilii o znaczeniu symboli Światowych Dni Młodzieży. Stwierdził, że nawet symbole religijne mogą być czasami traktowane na zasadzie amuletu mającego chronić człowieka. Najczęściej płynie to z niewiedzy, dlatego trzeba zawsze szukać prawdziwego znaczenia i sensu każdej rzeczy. Tym bardziej, że dzisiaj wiele słów zatraciło swój pierwotny sens, choćby słowo „ikona” czy „ikonka”- dodał biskup.
Ordynariusz sandomierski przypomniał, że jeden z tych symboli, czyli krzyż należy do najważniejszych znaków naszej wiary.
– Na nim umarł Pan Jezus, oddając swoje życie, aby nas wybawić z mocy zła i otworzyć nam niebo. Dlatego krzyż jest znakiem miłości Boga do człowieka i zwycięstwa Chrystusa nad złem. Krzyż mówi, że Bóg przebywa w ludzkich smutkach i cierpieniach, które wpisują się w najświętszą ofiarę Chrystusa. To znak naszej przynależności do Niego i do Kościoła – stwierdził hierarcha.
Mówiąc o ikonie Matki Bożej „Salus Populi Romani” – „Zbawienie Ludu Rzymskiego” biskup Krzysztof Nitkiewicz przypomniał, że oryginał znajduje się w Rzymie w bazylice Santa Maria Maggiore. Tradycja mówi, że namalował ją św. Łukasz ewangelista. Matka Boża cierpiała razem z Chrystusem na Golgocie. Potem towarzyszyła apostołom oczekującym ma zesłanie Ducha Świętego, aby następnie wspierać ich w głoszeniu Ewangelii.
Hierarcha przypomniał, że od pierwszych wieków chrześcijaństwa, symbolem nazywano zbiór podstawowych prawd wiary, który służył budowaniu i umacnianiu jedności. Zwracając się do licznie zgromadzonej młodzieży, biskup stwierdził, że jest dumny z tak imponującej frekwencji. To świadczy o tym, że Kościół jest młody i ma potencjał.
W uroczystościach uczestniczy poseł PiS Marek Kwitek, który powiedział, że nie mogło go zabraknąć na wydarzeniu tak ważnym w życiu diecezji sandomierskiej. Podkreślił, że jest to publiczne wyznanie wiary, co jest szczególnie istotne w obecnych czasach, gdy Kościół bywa atakowany. Podkreślił też wymiar integracyjny tego wydarzenia, w którym bierze udział nie tylko młodzież ale i dorośli oraz duchowieństwo i siostry zakonne.
Po mszy świętej symbole Światowych Dni Młodzieży można będzie adorować przez kilka godzin. Jutro około godz. 3 nad ranem wyjadą do Częstochowy.
W Polsce jest 45 diecezji, ale tylko 17 dostąpiło zaszczytu przyjęcia tych szczególnych znaków. Diecezja sandomierska jest jedną z nich.