Około 650 kursów ma odprawiać po wznowieniu roku szkolnego kielecki dworzec autobusowy. Rok temu po gruntownej przebudowie, nastąpiło otwarcie kieleckiego Centrum Komunikacyjnego.
Barbara Damian, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, zwraca uwagę, że przez ostatni rok na kieleckiej mapie komunikacji miejskiej zaszły widoczne zmiany.
– Obecnie na dworcu mamy ponad 50 przewoźników. Kolejnych siedmiu czeka na wydanie odpowiednich zezwoleń. Aktualnie funkcjonuje 95 linii komunikacyjnych.
W czasie wakacji część przejazdów była zawieszona. Jednak wraz z początkiem roku szkolnego prywatni przewoźnicy będą wykonywali ok. 650 kursów dziennie. Do tego należy dodać przeszło 210 kursów wykonywanych przez autobusy komunikacji miejskiej. O ile pandemia ponownie nie pokrzyżuje naszych planów, to w dni robocze z dworca autobusowego będzie odjeżdżać ponad 800 autobusów – podsumowuje Barbara Damian.
Dyrektor ZTM wskazuje, że aktualnie największy wpływ na to gdzie dany przewoźnik rozpoczyna i kończy przejazdy swoich linii mają pasażerowie.
– Nie prowadzimy statystyk, które pozwoliłby na określenie ilu osób dziennie korzysta z dworca. Jednak widać, że na co dzień obsługa ma pełne ręce roboty. Wiele osób stale dzwoni lub dopytuje o rozkłady jazdy. W ostatnich tygodniach widzimy na dworcu bardzo dużo pasażerów. Do tej pory nie mieliśmy sytuacji, by którykolwiek przewoźnik zrezygnował z korzystania z obiektu. Kluczowy wpływ na to wszystko mają pasażerowie. Jeśli ktoś np. chce dojechać do Buska-Zdroju i ma do wyboru dworzec autobusowy lub przystanek gdzieś w mieście to wiemy, że podróżni o wiele chętniej wolą skorzystać z centrum komunikacyjnego. Praktycznie wszystkie dalekobieżne kursy takich firm jak Polonus czy Flixbus rozpoczynają się na dworcu autobusowym. Nadal są jeszcze pojedyncze firmy przewozowe, którzy omijają dworzec. Obecnie jednak są one w mniejszości.
– Rada miasta podjęła uchwałę, w której pojawił się zapis o zobowiązaniu przewoźników do korzystania z dworca. Jedna z firm złożyła skargę do Sądu Administracyjnego, która została uchylona.
Barbara Damian zaznacza, że jednym ze sposobów radzenia sobie z przewoźnikami omijającymi dworzec autobusowy jest likwidowanie przystanków w centrum miasta. W ostatnim czasie były to m.in. dwa przystanki na ul. Czarnowskiej i na ul. Gosiewskiego.
– Jest to jedna z możliwych i oczywistych dróg rozwiązania problemu, którą możemy stosować zgodnie z prawem. Jednak w tej chwili czekamy na początek września, by zobaczyć skąd i z czyich usług przewozowych będą korzystać uczniowie.
Na dzień dzisiejszy można powiedzieć, że mamy już 90 proc. przewoźników u siebie. I być może z początkiem przyszłego miesiąca, jesieni oraz pogorszeniem pogody kolejne firmy przewozowe przeniosą się na dworzec – podkreśliła.
Zaprojektowany w latach 70-tych ubiegłego wieku dworzec autobusowy po przebudowie stał się nowoczesnym obiektem dostosowanym do współczesnych standardów. Z jednoczesnym zachowaniem oryginalnej i unikatowej bryły i charakterystycznych okien. Modernizacja budynku kosztowała niemal 70 mln zł.
W związku z pierwszą rocznicą oddania wyremontowanego i przebudowanego Dworca Autobusowego w najbliższy piątek, 27 sierpnia 2021 r., w godzinach 15.00 – 18.00, przed obiektem (przed Punktem Promocji Kielc) w Kielcach odbędzie się Piknik Rodzinny.
Powstanie strefa zabawy „Tomek i Przyjaciele”, będą występy artystyczne, konkursy z nagrodami i ciekawe warsztaty – to tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na uczestników imprezy. O godzinie 15.30 na ręce prezydenta Kielc zostanie przekazany certyfikat „Kielce najbardziej przyjaznym miastem w Polsce”.
Nieco wcześniej, o godzinie 14.00 na poziomie 0 – wejście tunelami od ulicy Czarnowskiej, otwarta zostanie czasowa wystawa pamiątek po dawnym dworcu.
Piknik Rodzinny „Kielce najbardziej przyjaznym miastem w Polsce”, który uczci „przyjazd” Tomka do Kielc, zakończenie wakacji oraz pierwszą rocznicę oddania do użytku Dworca Autobusowego po modernizacji, organizuje Miasto Kielce, wspólnie z marką Tomek i Przyjaciele, przy wsparciu Zarządu Transportu Miejskiego w Kielcach, Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Młodzieżowego Domu Kultury, Muzeum Zabawek i Zabawy oraz Wzgórza Zamkowego – Instytutu Dizajnu.