Do diecezji sandomierskiej dotrą dziś symbole Światowych Dni Młodzieży. To krzyż oraz ikona Matki Bożej Salus Populi Romani (Opiekunki Ludu Rzymskiego), przekazane młodym przez Jana Pawła II. Przed godziną 19.00 nastąpi powitanie symboli, po czym zostaną one przeniesione do bazyliki katedralnej, gdzie odbywać się będzie nocne czuwanie.
To wielkie wyróżnienie – mówi biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz przypominając, że diecezja jest jedną z 17 w Polsce, gdzie dotrą symbole.
Krzyż, który papież Jana Paweł II przekazał młodzieży w 1984 roku peregrynuje po świecie zapowiadając Dni Młodych. Drugi symbol – ikona – został dodany także przez ojca świętego w 2003 roku.
– Cudowny obraz cieszy się wielka czcią nie tylko w Rzymie, ale w Europie zachodniej i chrześcijańskim wschodzie – mówi biskup.
Gość Radia Kielce dodaje, że słowo symbol pochodzi z języka greckiego i oznacza połowię przedmiotu czy pieczęci. Człowiek, który posiadał druga połowę mógł w ten sposób uwiarygodnić swoją misję czy posłannictwo. Dziś symbole są ściśle związane z wyznaniem wiary
– Nie możemy jednak patrzeć na symbole w sposób magiczny, czy sentymentalny – przestrzega biskup. – Najważniejsze jest ich przesłanie.
Krzyż to znak zbawienia, miłości Boga do człowieka. To także nadzieja dla każdego z nas, że cierpienia, trudy czy problemy, z którymi się borykamy, są naszym krzyżem prowadzącym do zmartwychwstania. To także przypomnienie, że Chrystus prowadzi nas do całkowitego zwycięstwa nad złem. Jeśli mu zaufany – zwyciężymy. Z kolei Matka Boża stała pod krzyżem, a potem została nam dana za matkę.
– Jeśli to będzie w naszej świadomości, to nasze przeżycia będą o wiele głębsze i mamy szansę umocnić naszą wiarę.
Jak dodał biskup ta wiara pozwoli nam wyjść na ulice i świadczyć o tym, że jesteśmy katolikami.
– Wyjść na ulice nie po to, aby krzyczeć wulgarne słowa, ale aby kochać innych ludzi, to znaczy być z tymi, którzy nie mają domu, zostali opuszczeni czy potrzebują pomocy.
Ordynariusz przypomina, że symbole przyleciały z Angoli, gdzie panuje głód i bezrobocie. Jak czytamy w relacjach młodych, symbole przyniosły im radość. Pozwoliły poczuć się częścią świata katolickiego. Zatem gromadząc się, musimy pamiętać że w jedności jest siła. Musi się ona jednak opierać się na miłości.
Symbole, które dziś dotrą do diecezji sandomierskiej w najbliższą sobotę zostaną powitane w diecezji kieleckiej.