Założenia Polskiego Ładu, które mają pomóc we wzmocnieniu siły i konkurencyjności polskich rolników, promowali dziś w Pińczowie działacze Prawa i Sprawiedliwości. W sumie na działania w obszarach wiejskich zaplanowano 150 mld zł.
Z rolnikami i konsumentami na pińczowskim targowisku spotkali się poseł Krzysztof Lipiec, poseł Marek Kwitek oraz Krzysztof Koniusz, pełnomocnik powiatowy PiS i Teresa Krysińska. Wszyscy wspólnie rozdawali opracowane przez Prawo i Sprawiedliwość gazety „Polska Ziemia”.
– To dobry program dla polskiego rolnictwa – podkreślił poseł Krzysztof Lipiec, lider PiS w regionie. Dodał, że to usprawnienie dotychczasowych działań, które wprowadził rząd. Jest przekonany, że polscy rolnicy odczują poprawę swojego bytu.
– Ludzie pokładają bardzo duże nadzieje w tych działaniach, które Prawo i Sprawiedliwość chce dokonać. Liczę, że konsultacje wpłyną bardzo pozytywnie na ostateczny kształt Polskiego Ładu dla polskiego rolnictwa – powiedział.
– Bez silnego polskiego rolnictwa nie ma polskiej silnej gospodarki. Żywność jest hitem eksportowym i naprawdę możemy konkurować na rynku. Do tego jest jeszcze do zrealizowania kwestia wyrównywania dopłat – mówił z kolei poseł Marek Kwitek, członek sejmowej komisji rolnictwa.
– Nam niewiele brakuje do średniej europejskiej, ale do państw typu Niemcy czy Francja, tak. Naszym priorytetem jest wspieranie małych i średnich gospodarstw i taka polityka jest również forsowana w Unii Europejskiej, bo na tym opiera się również bezpieczeństwo żywnościowe Polski – dodał poseł.
Marek Kwitek podkreśla, że tylko do Unii Europejskiej eksportowane jest ok. 80 proc. produktów żywnościowych, ale trafiają również na rynek azjatycki, arabski, afrykański. Poseł podkreślił, że polska żywność jest konkurencyjna, a głównym celem jest omijanie pośredników i skracanie łańcucha dostaw. Równie ważne jest źródło pochodzenia. Dlatego potrzebna jest paszportyzacja żywności. Zbudowanie systemu cyfrowego pozwalającego na identyfikowanie żywności od „pola do stołu” czy tzw. e-okienko dla rolnika, czyli mniej biurokracji, gdzie mieszkaniec będzie mógł z jednego miejsca w prosty sposób załatwić wiele spraw m.in. zwrot podatku akcyzowego, dopłat do materiału siewnego czy oceny polowej materiału siewnego.