„Szklany spacer” to nowa propozycja, pomagająca w zwiedzaniu Sandomierza. Jest to stała wystawa składająca się z sześciu szklanych tablic, pokazujących dawne oblicze wybranych miejsc w mieście.
Dzięki temu, że tablice zostały wykonane ze szkła, możliwe jest porównanie obecnego stanu zabytków z ich historycznym wyglądem. Ta przeźroczysta ekspozycja to wspólna inicjatywa huty szkła NSG Group oraz Muzeum Okręgowego i Urzędu Miejskiego w Sandomierzu.
Na tablicach można zobaczyć m. in. dawny klasztor Dominikanów z nieistniejącym już kościołem św. Marii Magdaleny. Tablicę wykonano opierając się na akwareli namalowanej przez Stanisława Teodora Chrząńskiego, żyjącego w drugiej połowie XIX wieku malarza-samouka, znanego z malowania herbów oraz widoków Kielecczyzny. Zobaczyć można również ulicę Podwale Górne, odtworzoną z wykorzystaniem fotografii, wykonanej przez Janusza Kwiatkowskiego.
Jak powiedział dr hab. Tomisław Giergiel z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu, nie było łatwo dobrać do tego projektu ikonografię, ponieważ chodziło o pokazanie obiektów, których już nie ma. Udało się to zrobić dzięki zbiorom Muzeum Okręgowego oraz innym placówkom muzealnym, archiwom i bibliotekom. Na tablicy stojącej na rogu sandomierskiego rynku można oglądać ratusz oraz pomnik ku czci cara, zbudowany w 1865 roku. Widać jaki był monumentalny i gdzie dokładnie stał. Do wykonania tej tablicy została użyta rycina z lat 70-tych XIX wieku. Inne elementy Szklanego Spaceru pokazują blok więzienny, tzw. rogal, który stał przy sandomierskim zamku, dawny wygląd Domu Długosza z lokatorami oraz widok ulicy „Za bramką”, przy Uchu Igielnym, z dawną zabudowę na Podwalu.
Burmistrz Marcin Marzec mówi, że nowa stała wystawa jest przypomnieniem historii i walorów miasta, ale to również promocja szkła produkowanego w Sandomierzu. Do wykonania tablic, został użyty specjalny rodzaju szkła – antymikrobowego „Pilkington SaniTise”.
Jak mówi Natalia Kubowicz, kierownik ds. komunikacji korporacyjnej NSG Group w Polsce, wykorzystano także druk ceramiczny, który znajduje się wewnątrz dwóch tafli szkła, zalaminowanych ze sobą.
Na oficjalnej stronie miasta w sekcji turystycznej „Kameralne Przyjemności” przygotowany został wirtualny spacer, wiodący śladem usytuowanych w mieście tablic. Trasa dostępna jest także na urządzenia mobilne poprzez aplikację Traseo.