Sześć artystek z różnych stron Polski przelewa na płótno krajobrazy gminy Samborzec. Codzienne wychodzą w plener, a w razie niepogody malują w stodole zaaranżowanej na miejsce pracy twórczej.
Walory okolicy przybliżył artystkom regionalista Andrzej Cebula, który pokazał im m.in. wąwóz Rafała, związany z powieścią „Popioły” Stefana Żeromskiego, niedokończony młyn w Żukowie, dom regionalny w Wielogórze, kościół w Samborcu i wyjątkową figurę bł. Wincentego Kadłubka.
Anna Saba z Lublina jest zachwycona tym miejscem, ponieważ są tam oczywiste i nieoczywiste miejsca do malowania. Duże wrażenie robią na niej walory naturalne: sady, plantacje pomidorów i pola słoneczników.
Joanna Oumjebeur z Ryk w województwie lubelskim stwierdziła, że potrzebowała chwili odpoczynku i zmiany perspektywy, dlatego zdecydowała się na wzięcie udziału w plenerze. Dodała, że grupa jest ciekawa ponieważ każda z pań ma za sobą inną drogę twórczą.
– Taki plener różni się od uczelnianych czy szkolnych, gdzie jedzie to samo środowisko, wywodzące się z jednej pracowni. Tutaj jest kontakt z różnymi osobami, w różnym wieku, na różnym etapie jeżeli chodzi o umiejętności i to jest bardzo interesujące – dodała nasza rozmówczyni.
Plener zakończy się w sobotę 21 sierpnia wernisażem prac, które zostaną wystawione na podwórku siedziby Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji w Andruszkowicach pod numerem 60. Spotkanie jest inicjatywą fundacji Anny i Jacka Przybyszów.