W Oleśnicy odsłonięto dzisiaj pomnik upamiętniający dwóch żołnierzy armii gen. Józefa Hallera, pochodzących z tej miejscowości. To Piotr Plewa i Wacław Słaby.
Obelisk stanął w pobliżu szkoły podstawowej, co – jak powiedział burmistrz Leszek Juda – nie jest dziełem przypadku, ale świadomym działaniem, aby młode pokolenia mieszkańców nieustannie miały w świadomości, że dzieje ich miejscowości połączone są z tą wielką, narodową historią.
Minister ds. kontaktów z samorządami Michał Cieślak podczas uroczystości odczytał list premiera Mateusza Morawieckiego, w którym szef rządu napisał, że pamięć o bohaterach jest naszą moralną powinnością, dzięki takim gestom jak ten w Oleśnicy pamięć hallerczyków będzie wiecznie żywa. Minister podziękował inicjatorom pomnika za ten gest.
– Cisze się, że w Oleśnicy stanął pomnik, który upamiętnia Błękitną Armię. To była potężna formacja, która pomogła w odzyskaniu niepodległości. My pamiętamy o tym i chcemy, aby przyszłe pokolenia Polaków też pamiętały, aby te symbole historii nam towarzyszyły, ponieważ to jest wyraz patriotyzmu, który gości w naszych sercach. Nasza pamięć i nasza przyszłość jest w naszych rękach – dodał minister Michał Cieślak.
Poseł PiS Marek Kwitek przedstawił zebranym list wystosowany do mieszkańców Oleśnicy przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, prezesa Prawa i Sprawiedliwości, który napisał, że żołnierze armii gen. Józefa Hallera, to szczególny symbol miłości do ojczyzny. Oni śpieszyli z różnych stron świata, aby stawić się na walkę o niepodległą Polskę. Parlamentarzysta dodał, że odsłonięcie pomnika, to wspaniałe wydarzenie, ochotnicza armia gen. Hallera była ewenementem.
– Nie było państwa polskiego, a była samodzielna siła zbrojna, niemal 100-tysięczna, we Francji. W decydującym momencie przybyła do Polski, wzięła udział w walkach o Lwów, w wojnie bolszewickiej, wcześniej w powstaniu wielkopolskim i zajęciu Pomorza – mówił poseł Marek Kwitek.
Podkreślił, że drogi Polaków do wolności były rożne, ale ich ukoronowaniem była suwerenność kraju. Wybitni Polacy tacy jak Piłsudski, Dmowski, Paderewski, gen. Dowbor-Muśnicki, gen. Haller potrafili wtedy wznieść się ponad podziałami, by wywalczyć o niepodległą Polskę, o którą musimy teraz dbać, bo wielkie dziedzictwo pozostawione przez naszych przodków jest dla nas wyzwaniem i obowiązkiem – zaznaczył.
Sołtys Oleśnicy Stanisław Ambroży powiedział, że wśród mieszkańców była duża potrzeba, aby uhonorować tak wspaniałych ludzi, którzy walczyli u boku gen Józefa Hallera. Wielu z nich jest dumnych z takich rodaków. Na ziemi oleśnickiej przychodzili na świat wspaniali żołnierze, w tym również partyzanci Armii Krajowej – dodał.
Pomnik powstał z inicjatywy mieszkańców Oleśnicy. Sponsorem jest Józef Poniewierski, obecnie mieszkający w Gdańsku, natomiast wykonawcą Marian Poniewierski, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej. Obelisk wykonany jest z piaskowca. Widnieje na nim napis: „Bóg Honor Ojczyzna”, a pod nim tabliczka z nazwiskami dwóch hallerczyków Piotra Plewy i Wacława Słabego z Oleśnicy z informacją, że pod wodzą Józefa Piłsudskiego walczyli w 1920 roku o niepodległość Polski.
Poświęcenia pomnika dokonał proboszcz ks. Marek Lejczak. Po przemówieniach złożono wiązanki kwiatów. Z repertuarem patriotycznym wystąpił zespół „Oleśniczanka”.