Innowacyjna i unikalna w skali kraju ciepłownia wykorzystująca energie słoneczna i wiatrową ma powstać w Końskich. Przed urzędem miasta i gminy odbyła się konferencja prasowa z przedstawicielami gminy i twórcami koncepcji.
Grzegorz Wiśniewski prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej tłumaczy, że innowacyjność ciepłowni w Końskich ma polegać przede wszystkim na zastosowaniu specjalnego buforu ciepła, który przechowa energię pozyskaną ze słońca i wiatru tak, by nie być uzależnionym wyłącznie od pogody.
– Ciepło z kolektorów słonecznych produkowanych latem, łącznie z najtańszą energią elektryczną z farm wiatrowych, magazynujemy w potężnym podziemnym zasobniku ciepła o objętości 20 tys. metrów sześciennych. Chodzi o to, by w miesiącach, kiedy nie ma dużego nasłonecznienia, móc swobodnie korzystać z zasobnika i nie ograniczać dostępu do ciepła.
Jak dodaje prezes, tylko 20 proc. nowej ciepłowni będzie nadal opierać się na węglu i gazie, 60 proc. energii pochodzić będzie ze słońca, a 20 proc. z wiatru.
Mariusz Twardawa wiceprezes Rafako Innovation Sp. z o.o. podkreśla, że innowacyjna ciepłownia łącząca energię słoneczną i wiatrową będzie pierwszym tak nowoczesnym rozwiązaniem w Polsce.
– Będziemy pracować nad tym, by w Końskich wybudować pierwszą instalację, która będzie wzorem nowych rozwiązań w procesie transformacji energetycznej w innych miastach w Polsce.
Z problemami ciepłowni opartych na węglu mierzy się obecnie 400 miast w kraju.
Krzysztof Obratański burmistrz Końskich podkreśla, że przedsięwzięcie jest możliwe do wykonania, co potwierdza choćby docenienie wniosku przez NCBR.
– Jestem optymistą dlatego, że koncepcja projektu złożonego w konkursie okazała się na tyle dobra, że uzyskała pierwsze miejsce w bardzo trudnej konkurencji. Jestem też przekonany, że kompetencje naszych partnerów pozwolą na realizację przedsięwzięcia – dodaje.
Wniosek, który uzyskał grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju został złożony przez Gminę Końskie, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, firmę Rafako i Instytut Energetyki Odnawialnej. Jak dodaje burmistrz, kolejnym etapem będzie zdobycie pozwoleń administracyjnych i wdrożenie projektu.
Równolegle gmina pracuje nad stworzeniem gazowni.