Na kieleckiej Bukówce odbyły się uroczystości związane ze Świętem Wojska Polskiego. Wzięli w nich udział żołnierze, samorządowcy, parlamentarzyści, a także zaproszeni goście.
Coroczne wydarzenie upamiętnia zwycięską Bitwę Warszawską z 1920 roku stoczoną przez polską armię z bolszewikami.
– Żołnierzom życzy się przede wszystkim tyle samo powrotów, co wyjazdów – mówi pułkownik Paweł Chabielski, komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.
– Życzymy tego zawsze saperom, gdy wyjeżdżają podjąć niebezpieczne materiały. Podobnie jest w przypadku żołnierzy z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, którzy wspierają mieszkańców regionu oraz włodarzy ziemi świętokrzyskiej w walce z epidemią. Tak, jak w przypadku żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, każdy wyjazd wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem, szczególnie jeżeli chodzi o misje poza granicami państwa – mówi.
Pułkownik Piotr Hałys, dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Narodowej jest dumny z ochotników, który przez ostatni rok stali na pierwszej linii walki z koronawirusem.
– Nasi żołnierze zdali ten egzamin na „piątkę”. Byli w szpitalach, wspierali straż pożarną, służby medyczne, dostarczali żywność i pomagali osobom starszym – mówi.
Poseł Agata Wojtyszek, wiceprzewodnicząca sejmowej komisji obrony narodowej, zauważa, że był to trudny rok dla żołnierzy.
– Dziś mamy wyjątkowy powód do podziękowań. Nie dziękujemy jedynie za gotowość i fakt, że bronią naszych granic. W minionym roku wszyscy mieliśmy okazję zobaczyć jak ważna jest to służba. Byli z nami w punktach szczepień i przy chorych – mówi.
Wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz przypomniał, że wczoraj do stolicy regionu weszli uczestnicy Marszu Szlakiem I Kompani Kadrowej. Piechurzy każdego roku upamiętniają oddziały Józefa Piłsudskiego, które szły z Krakowa do Kielc.
– To się wszystko łączy. I jedno jest w tym wszystkim pewne, że wojsko jest nam potrzebne, niezależnie w jakim czasie przyszło nam żyć – mówi.
Bogdan Wenta, prezydent Kielc zauważa, że na przestrzeni lat nie zmienia się to, że widząc mundur czujemy szacunek i respekt.
– Dla każdego człowieka mundur kojarzy się także z bezpieczeństwem. Trzeba pamiętać, że żołnierzy cechują takie wartości jak „Bóg, Honor i Ojczyzna”, które są ponadczasowe – dodaje.
Żołnierze do wspólnego świętowania zachęcają także mieszkańców regionu. W niedzielę w Rudkach w gminie Nowa Słupia, odbędzie się piknik wojskowy, podczas którego m.in. będzie można zobaczyć sprzęt oraz uzbrojenie wojskowe. Impreza odbędzie się w godzinach 11-18.