Są dwa nowe miejsca w diecezji sandomierskiej, w których mogą być odprawiane msze święte według tzw. rytu trydenckiego, w języku łacińskim. Z tej listy została wykreślona sandomierska katedra. To – jak już informowaliśmy – ma związek z decyzją papieża Franciszka.
Nowe miejsca do celebracji starej liturgii wyznaczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz. Jest to kościół rektoralny pw. Najświętszej Marii Panny i św. Jacka w Klimontowie oraz kaplica pw. św. Jacka w Tarnobrzegu – Sielcu . Wypełnił w ten sposób zalecenia Ojca św. Franciszka zawarte w Motu Proprio „Traditionis Custodes” oraz w liście skierowanym przy tej okazji do biskupów Kościoła Katolickiego. Zgodnie z zaleceniami papieża miejscem celebracji mszy według Mszału Rzymskiego z 1962 roku nie mogą być kościoły parafialne.
– Chodzi o jedność w sprawowaniu liturgii we wspólnotach parafialnych i uspokojenie pewnych nastrojów, ponieważ pojawiły się niezdrowe tendencje. Niektórzy uważali, że stara liturgia jest lepsza, mówiono nawet o mszy wszechczasów. Każda msza jest właśnie taka, bo sam Chrystus składa siebie w ofierze. Jeśli chodzi o ryty, to pracując w Watykanie w Kongregacji ds. Kościołów Wschodnich, gdzie miałem 21 rytów , nigdy nie odważyłbym się powiedzieć, że jeden obrządek jest lepszy od drugiego – stwierdził biskup Krzysztof Nitkiewicz.
Jak czytamy w jego dekrecie, decyzja o wyznaczeniu nowych miejsc do celebracji starej liturgii została podjęta po przeanalizowaniu sytuacji w diecezji oraz reakcji po ogłoszeniu dokumentów papieskich. Nie brakowało wtedy wielu słów krytyki pod adresem Ojca Świętego. Zezwolenie na przewodniczenie ww .liturgii otrzymało 3 duchownych: ks. Paweł Bielecki, ks. Krzysztof Irek i ks. Paweł Lasek. Sprawowanie tzw. liturgii przedsoborowej przez innych kapłanów, a także w innym czasie i miejscach, jest możliwe wyłącznie za pisemną zgodą biskupa ordynariusza.
W kościele podominikańskim w Klimontowie stare liturgie mogą być sprawowane w każdą niedzielę oraz święta nakazane, natomiast w kaplicy w tarnobrzeskim Sielcu, w każdą czwartą niedzielę miesiąca. Przypomnijmy msza w rycie trydenckim sprawowana jest w języku łacińskim, a kapłan stoi tyłem do wiernych, zwrócony w kierunku wschodnim.