Porozumienie Jarosława Gowina opuszcza Zjednoczoną Prawicę. Jak wyjście tej partii z koalicji komentują świętokrzyscy parlamentarzyści?
Anna Krupka, wiceminister kultury dziedzictwa narodowego i sportu podkreśla, że Prawo i Sprawiedliwość ma stabilną większość w Sejmie a wszyscy, którzy dziś występują przeciwko integralności Zjednoczonej Prawicy, występują przeciwko Polsce.
– Tylko dzięki naszemu rządowi istnieje gwarancja, że kolejne dobre dla kraju reformy będą realizowane, a Polska będzie się rozwijać. Dzięki realizacji Polskiego Ładu, setki milionów złotych popłyną do samorządów na ważne inwestycje. To przede wszystkim projekty niezwykle istotne dla mieszkańców, jak zwiększenie nakładów na służbę zdrowia do 7 proc. PKB, czy program budowy dróg krajowych o wartości prawie 300 mld zł, dzięki któremu powstanie między innymi droga ekspresowa S74 – dodaje wiceminister Anna Krupka.
– To bardzo trudna sytuacja dla Zjednoczonej Prawicy – ocenia poseł Andrzej Szejna, szef Nowej Lewicy w województwie świętokrzyskim. – Przed nami być może czwarta fala pandemii, problemy gospodarcze, a Zjednoczona Prawica praktycznie przestała istnieć. Odejście i wymuszona dymisja wicepremiera Jarosława Gowina na pewno nie ułatwi zarządzania państwem w trudnych czasach. Czy będą przyspieszone wybory przekonamy się jeszcze dziś, podczas głosowań w Sejmie – dodaje parlamentarzysta Lewicy.
Zdaniem posła Andrzeja Szejny, następstwem wystąpienia Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy powinny być zmiany personalne w zarządzie województwa świętokrzyskiego.
Mariusz Gosek, świętokrzyski parlamentarzysta Solidarnej Polski mówi, że mimo wystąpienia Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy, koalicja rządząca utrzymała większość w Sejmie, co potwierdziły głosowania w trakcie środowych obrad.
– W moim przekonaniu Zjednoczona Prawica utrzyma arytmetyczną większość, co pozwoli kontynuować wdrażanie Polskiego Ładu, który wspólnie podpisywaliśmy. Na ten moment jednak nie da się wykluczyć żadnego z wariantów. Jeżeli większości nie uda się uzyskać, wówczas czekają nas prawdopodobnie przedterminowe wybory. Na każdy z wariantów Solidarna Polska jest przygotowana – deklaruje Mariusz Gosek.
Zdaniem posła Czesława Siekierskiego z Polskiego Stronnictwa Ludowego, przedterminowe wybory na ten moment są mało prawdopodobne.
– Przesunięcia i ruchy kadrowe w Zjednoczonej Prawicy pokazują, że ta koalicja nie jest już zjednoczona. Trudno także przewidzieć w tym momencie ilu posłów odejdzie razem z przewodniczącym Gowinem. To zadecyduje o tym, czy Zjednoczona Prawica utrzyma większość i będzie zdolna do samodzielnego rządzenia – podkreśla.
Powodem wystąpienia Porozumienia z koalicji jest dymisja szefa ugrupowania Jarosława Gowina z funkcji wicepremiera.
[MXSonda]505[/MXSonda]