Spotkania z pisarzami, debaty, warsztaty, wystawy, czytanie na trawie, kiermasz książek, a także spacery, rajd rowerowy i wycieczka – niezwykle bogaty i różnorodny jest program wydarzenia pod hasłem „Pociąg do literatury. I. Herling-Grudziński Festiwal”. Impreza odbędzie się w dniach 3-5 września.
Program Ogólnopolskiego Festiwalu Literackiego „Pociąg do literatury. I Herling-Grudziński Festiwal”
To pierwsza edycja festiwalu, który, jak mówi Jolanta Białek – kierownik działu edukacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, ma za zadanie przybliżyć postać Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
– Nawet wielu kielczan nie wie, że ten wybitny pisarz pochodził z Kielc, tutaj się urodził, tu mieszkał, tutaj chodził do szkoły i stąd wyruszył w świat przez łagry sowieckie. W ten sposób chcemy też, żeby nazwisko tego wybitnego twórcy zaistniało także szerzej, żeby Polacy kojarzyli Herlinga-Grudzińskiego z Kielcami – podkreśla.
Duże zainteresowanie konkursem
Autorowi „Innego świata” będą poświęcone wydarzenia pierwszego dnia festiwalu, między innymi panel dyskusyjny, który o godzinie 16 rozpocznie się w Domu Środowisk Twórczych.
– Chcemy w gronie wybitnych znawców Herlinga zastanowić się, dla kogo Herling jest dzisiaj – mówi Jolanta Białek.
– Jak czytać współcześnie Herlinga oraz kto i co może odnaleźć w tej twórczości, a można w niej odnaleźć wartości uniwersalne, przede wszystkim dążenie do prawdy, do dobra, do sprawiedliwości, do wolności. To są wartości nieprzemijające. Gościć będziemy prof. Tadeusza Sucharskiego, prof. Feliksa Tomaszewskiego, Igora Gorzkowskiego – reżysera, który wyreżyserował spektakl „Inny świat” dla Telewizji Polskiej, aktora Andrzeja Mastalerza oraz Konrada Cedro, który miał szczęście poznać Herlinga – dodaje.
Po debacie nastąpi rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego.
Jolanta Białek wyjaśnia, że termin nadsyłania prac już minął. Nadeszło ponad 360 zgłoszeń.
– Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Nie spodziewaliśmy się tylu prac, które do nas napłynęły z całej Polski. Cieszy, że mamy tylu twórców, w różnym wieku, bo są tam i młodsi i starsi – wyjaśnia.
Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 5 tys. zł, ufundowaną przez marszałka województwa świętokrzyskiego, Andrzeja Bętkowskiego. W komisji konkursowej znaleźli się: Stanisław Nyczaj – prezes kieleckiego oddziału Związku Literatów Polskich, a także prof. Małgorzata Krzysztofik z UJK oraz prof. Stanisław Żak.
Dla starszych i młodszych czytelników
Druga debata odbędzie się w niedzielę i będzie poświęcona Jerzemu Pilchowi, który pod koniec życia zamieszkał w Kielcach. W panelu dyskusyjnym na temat twórczości pisarza udział wezmą: Kinga Strzelecka-Pilch, Małgorzata Halber, Witold Bereś, Bronisław Maj, Jerzy Baczyński.
W trzy dni festiwalowe nie zabraknie spotkań z pisarzami, reprezentującymi różne gatunki literackie. Obecność potwierdzili między innymi: Marcin Meller, Jacek Komuda, Max Czornyj, Karolina Wilczyńska, Jacek Łukawski, czy Magdalena Grzebałkowska.
Sporo miejsca poświęcono najmłodszym czytelnikom.
– Zaprosiliśmy panią Małgorzatę Swędrowską, która będzie opowiadać rodzicom i dzieciom, jak ważne jest czytanie. Nasz gość stworzył metodę czytania wrażeniowego – wyjaśnia Jolanta Białek. – To jest pedagożka, psycholożka, nauczycielka akademicka. Poprowadzi warsztaty dla nauczycieli i pokaże na czym polega czytanie wrażeniowe.
Do Kielc przyjedzie też Maria Molicka – doktor psychologii klinicznej, określanej mianem guru bajkoterapii polskiej.
– W programie zaplanowano jej spotkanie autorskie oraz warsztaty – zaznacza Jolanta Białek.
– Będzie mówiła, jak bajki mogą pomóc dziecku, a mogą pomóc między innymi w wyciszeniu się, rozpoznawaniu emocji.
Z Kielc do Suchedniowa
Większość imprez odbędzie się w Kielcach, ale organizatorzy zapraszają też na wyprawę do Suchedniowa. W sobotę, 4 września, o godzinie 12.00 z kieleckiego Rynku wyjedzie rajd rowerowy „Śladami Herlinga”, a o godzinie 13.00 z kieleckiego dworca PKP odjedzie tytułowy „Pociąg do literatury”.
Jolanta Białek zapowiada, że w Suchedniowie zaplanowano spacer ścieżką literacką Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
– Przez stary młyn, który był własnością rodziny pisarza do Suchedniowskiego Ośrodka Kultury „Kuźnica”. Tam odbędzie się piknik, podczas którego będziemy rozmawiać o Herlingu, bo będzie z nami Konrad Cedro. Będziemy także czytać listy pisarza – zapowiada.
Jak podkreśla Jolanta Białek, wydarzenie jest skierowanie do każdego.
– Zapraszamy wszystkich, którzy czują pociąg do literatury, moli książkowych, ale także tych niezdecydowanych. Myślę, że przekonamy do czytania tych, którzy uważają że czytanie to strata czasu – mówi.