Urząd marszałkowski przygotowuje zmiany w uchwale antysmogowej dla Mazowsza. Zgodnie z nimi w 2030 roku ma zostać wprowadzony zakaz spalania paliw stałych.
Trwają konsultacje w tej sprawie.
– Jako jedyni w powiecie przeznaczyliśmy dość pokaźną sumę na dotacje związane z wymianą pieców – mówi Radiu dla Ciebie burmistrz Kobyłki Edyta Zbieć.
– 600 tys. zł w skali 2021 roku. Wpłynęło do nas ponad sto wniosków. Cieszy nas to, że ludzie widzą konieczność wymiany pieców i poprawienia jakości powietrza w Kobyłce – mówi Zbieć.
Proces nowelizacji uchwały antysmogowej trwa, a konsultacje kończą się 16 sierpnia.
– Już spływają do nas sygnały zarówno z gmin, jak i mieszkańców czy organizacji społecznych reprezentujących grupy mieszkańców lub producentów urządzeń grzewczych. Te uwagi są różne, wszystkie je będziemy analizować i szukać argumentów tak, żeby ten przepis jak najlepiej odpowiadał potrzebom związanym z jakością powietrza – informuje dyrektor Marcin Podgórski z Departamentu Gospodarkami Odpadami Emisji.
Największym zadaniem jest szerokie informowanie mieszkańców, że będą musieli zrezygnować z palenia węglem.
– Widziałem badania, według których 65-69 proc. osób z naszego terenu jest za wprowadzeniem tego zakazu spalania paliw stałych. Do 31 proc. osób z naszego terenu musimy dotrzeć i powiedzieć im, że broniąc spalania paliw stałych w swoich piecach, tak naprawdę szkodzą całemu społeczeństwu – mówi Lech Urbanowski, koordynator wydziału ochrony środowiska w Kobyłce.
Nowe regulacje dotyczą powiatów: wołomińskiego, piaseczyńskiego, grodziskiego, legionowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego, nowodworskiego, pruszkowskiego, mińskiego oraz Warszawy.