Koncert laureatów 45. Buskich Spotkań z Folklorem odbył się przed Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach. Na scenie posłuchać można było 24 najlepszych artystów i zespołów ludowych ziemi świętokrzyskiej.
W tym roku nagrody wręczono w kategoriach: solista śpiewak, solista instrumentalista, zespół pieśni i tańca, zespół śpiewaczy oraz kapele ludowe. Jak przyznała Janina Skotnicka, etnograf, a zarazem juror konkursu, w tym roku poziom artystyczny był na wysokim poziomie.
– W tym roku, mimo pandemii liczba uczestników była bardzo duża. To tylko potwierdza, że ten nasz muzyczny folklor jest ciągle żywy. Jak zwykle trudno było wybrać najlepszych. Tak naprawdę wszyscy są wygrani. Jednak to jest konkurs i trzeba było wybrać tych najlepszych z najlepszych – dodała Janina Skotnicka.
Ludowych artystów uhonorowało również Radio Kielce. Nagrodę GRAND Prix im. Piotra Gana otrzymała Kapela „Rykoszyn” z gminy Piekoszów. Waldemar Kotwica, kierownik zespołu przyznał, że nie spodziewał się takiego wyróżnienia. – Bardzo się cieszymy. Staramy się jak możemy, aby nasza twórczość podobała się publiczności. Kapela powstała w 2010 roku i od tego czasu staramy się kultywować naszą piękną, świętokrzyską muzykę ludową – zaznaczył Waldemar Kotwica.
Z kolei nasza nagroda im. Heleny Szelestowej powędrowała do Zespołu Śpiewaczego „Chełmowianie” z gminy Nowa Słupia. Wioletta Krzyżanowska nie kryła radości z wyróżnienia. – To jest dla nas ogromne wyróżnienie i bardzo się z niego cieszymy. Tym bardziej, że w tym roku przypada 10 rocznica naszego funkcjonowania. To prestiżowy, wieloletni już konkurs, pokazujący piękno tradycji Gór Świętokrzyskich. Myślę, że każdy artysta, każdy zespół ludowy, który funkcjonuje w województwie świętokrzyskim liczy na takie wyróżnienie – dodała
Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego przyznała, że dzięki takim konkursom jak Buskie Spotkania z Folklorem muzyka ludowa nigdy nie zaginie i będą ją kultywować następne pokolenia.
– Cieszę się, że jest tylu wspaniałych artystów. Każdego roku poziom jest coraz wyższy i co bardzo istotne, do grona artystów ludowych dołącza coraz częściej młodzież – zwróciła uwagę Renata Janik.
Buskie Spotkania z Folklorem to coroczny przegląd artystów, którzy w swojej twórczości sięgają do kultury ludowej. To jeden z najstarszych i najbardziej prestiżowych konkursów folkloru tradycyjnego w kraju. Jego celem jest dokumentowanie oraz promowanie kultury ludowej regionu świętokrzyskiego.