– Czas na nowe rondo Dmowskiego. Ruszamy z pracami już po weekendzie – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.
Drogowcy prace przy przebudowie ronda rozpoczynają już jutro (poniedziałek, 9 sierpnia), ale oznakowania o utrudnieniach pojawiły się w tym rejonie już od środy. Od poniedziałku zwężona o skrajne, prawe pasy ruchu zostanie ulica Marszałkowska na odcinku od ulicy Nowogrodzkiej do ulicy Widok.
Dojeżdżający do ronda od strony placu Bankowego, jak i placu Zbawiciela kierowcy będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu. Będzie możliwość skrętu w prawo z ulicy Marszałkowskiej w Aleje Jerozolimskie. Na ulicy Marszałkowskiej w rejonie ulicy Widok (pod Domami Towarowymi) i pomiędzy ulicami Nowogrodzką a Żurawią oraz na ulicy Nowogrodzkiej będzie obowiązywał zakaz zatrzymywania się, dotyczący także wyznaczonych miejsc postojowych.
Fragmentami zwężona po obu stronach zostanie ulica Nowogrodzka. Kierowcy i rowerzyści nie będą mogli wjechać w tę ulicę od strony ulicy Poznańskiej.
Utrudnienia dla pasażerów komunikacji
Z utrudnieniami muszą się też liczyć pasażerowie komunikacji miejskiej. Przystanek autobusowy „Centrum 01” dla linii 131, 501, 519, 520, 522, 525, N25, N31, N37 i N81 zostanie przesunięty za ulicę Nowogrodzką. Autobusy będą zatrzymywać się na jezdni, a nawierzchnia zatok postojowych zostanie podniesiona do poziomu chodnika.
Zwężone zostaną też chodniki pod hotelem Novotel (wraz z zatoką parkingową) i pod dawnym budynkiem Cepelii. Częściowo wygrodzone zostaną także wyjścia z przejść podziemnych. Jak informuje ZDM, dojście z przejścia podziemnego do przystanku „Centrum 06” w Al. Jerozolimskich zostanie zawężone do 3 m, a szerokość dojścia na plac przed stacją metra Centrum (tzw. patelnia) z ul. Marszałkowskiej od strony pl. Defilad zmniejszy się do 1,5 m.
Od końca sierpnia, przez około półtora miesiąca, prace związane z przebudową przystanków tramwajowych, prowadzone będą po drugiej stronie ulicy Marszałkowskiej. Kierowcy nie będą mogli wtedy korzystać z lewych pasów, a skręt w lewo w Aleje Jerozolimskie będzie możliwy z lewych pasów.
Później prace na Alejach Jerozolimskich
Utrudnienia w takiej formie będą obowiązywać do niedzieli do 26 września. W tym czasie wykonawca firma Balzola będzie wymieniać krawężniki do miejsc, w których powstaną naziemne przejścia dla pieszych. Wymieniona zostanie nawierzchnia na około 150-metrowym odcinku dojazdowym do ronda Dmowskiego. W połowie października, w jeden weekend zostanie położony nowy asfalt. Zostaną wtedy zamknięte wloty do ronda.
W dalszym etapie prac roboty przeniosą się na Aleje Jerozolimskie. Najpierw zostaną wyłączone skrajne prawe pasy, a potem skrajne lewe. Również tutaj, jak informuje ZDM „jako ostatnia zostanie wymieniona nawierzchnia – Balzola chce to zrobić w jeden z weekendów na przełomie listopada i grudnia, choć ze względu na jesienną porę prace uzależnione będą od warunków atmosferycznych”.
Koniec prac zapowiadany jest na przełomie 2021 i 2022 roku. Całkowity koszt inwestycji wyniesie 11 mln 42 tys. zł brutto.
Nowe rondo
Zadanie zrealizuje firma Balzola, która w zeszłym roku przebudowała centralny odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka.
Wokół ronda Dmowskiego powstaną cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Powstaną też przejazdy rowerowe, które połączą oddzielone odcinki trasy rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Na rondzie i wokół niego zostanie posadzone ponad 20 tysięcy roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) pojawią się między innymi na wyspie ronda i na wysepkach przy przystankach tramwajowych.