Choć w sezonie spożywamy to warzywo w dużych ilościach, to często nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wiele ma właściwości prozdrowotnych. Chodzi o kalafior, który zawiera prawie wszystkie witaminy potrzebne organizmowi do funkcjonowania.
Oprócz tego jest w nim białko, tłuszcze, węglowodany, wapń, magnez, fosfor, potas oraz kwas foliowy. Posiada również właściwości przeciwnowotworowe.
– Jeżeli będziemy spożywać to warzywo, to jest mniejsze prawdopodobieństwo zachorowania na różnego rodzaju nowotwory. Przede wszystkim zapobiega rakowi piersi. Kalafior wspomaga też trawienie, ponieważ jest bogaty w błonnik oraz wodę. Te dwa składniki zapobiegają zaparciom i utrzymują prawidłową pracę przewodu pokarmowego – wymienia Iwona Stanek, nauczyciel przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu.
Nauczycielka zwróciła uwagę, że błonnik pomaga również w regulacji układu odpornościowego i stanów zapalnych. Spożywanie błonnika zmniejsza ryzyko choroby wieńcowej, udaru mózgu, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, otyłości oraz niektórych chorób żołądkowo-jelitowych .
Kalafior pozytywnie wpływa również na równowagę gospodarki hormonalnej. Zawiera przeciwutleniacze, pomaga układowi sercowo-naczyniowemu w prawidłowym krążeniu krwi oraz utrzymaniu właściwego stanu naczyń krwionośnych. Badania jakie przeprowadzono wykazały, że przyczynia się do prawidłowej pracy serca – dodaje Iwona Stanek.
Dzięki temu, że kalafior zawiera witaminę C oraz przeciwutleniacze może spowalniać zwyrodnienie plamki żółtej, co prowadzi do ślepoty.
W sumie jest około sto odmian kalafiora. Wśród nich m.in. kalafiory zielone, fioletowe, a nawet pomarańczowe. Jest warzywem niskokalorycznym.