Zamiast rymu – kształt dłoni. Zamiast rytmu i średniówki – ułożenie rąk w przestrzeni, mimika czy ruch głową. To zasady poezji migowej, dziedziny sztuki dostępnej nie tylko dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Poznawali je mali uczestnicy warsztatów pod tytułem „Nie bądź głuchy na kulturę”, które odbywają się w Kieleckim Centrum Kultury.
Agnieszka Kozłowska-Piasta, koordynator zajęć wyjaśnia, że jest to projekt edukacyjny obejmujący różne dziedziny sztuki: taniec, teatr, plastykę, muzykę czy pantomimę.
– Bierze w nich udział 20-osobowa grupa dzieci w wieku od 7 do 14 lat. Są to wspólne zajęcia dla dzieci sprawnych i dzieci mających niepełnosprawności słuchu. Dzieci pracują w grupach mieszanych, żeby się lepiej poznały, zintegrowały. Udaje nam się. Grupa jest bardzo zgrana, pracujemy już drugi tydzień – zaznacza.
W środę dzieci mogły się spotkać z Adamem Stoyanovem. Jest to laureat m.in. I miejsca (oraz nagrody publiczności) na Festiwalu Poezji Miganej w Krakowie w 2014 roku. To osoba całkowicie głucha, której pasją jest aktorstwo, teatr i poezja migowa. To jeden z aktorów spektaklu „Jeden gest” Wojtka Ziemilskiego, przybliżającego publiczności świat osób głuchych. Spektakl powstał w Nowym Teatrze w Warszawie, a przed czterema laty był prezentowany w Kielcach, w ramach pilotażowej edycji Kieleckiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego.
Artysta przyjechał z tłumaczką języka migowego, Martą Abramczyk, która w jego imieniu wyjaśniła, na czym między innymi polega różnica między językiem migowym, a poezją w języku migowym.
– Jeśli w języku migowym chcemy przekazać jakąś treść, to ją po prostu przekazujemy, natomiast w poezji ważny jest odbiorca, by treść była dla niego interesująca. Dlatego musi być dużo mimiki, nawet odrobina pantomimy musi się znaleźć – tłumaczyła.
Dzieci z zainteresowaniem uczestniczyły w zajęciach. Maja przyznała, że dowiedziała się wielu rzeczy.
– Na tych zajęciach skupiamy się na osobach niesłyszących, uczymy się, jak one słyszą muzykę, jak odczuwają wibracje. Zawsze mnie to interesowało i na warsztatach mogłam się tego dowiedzieć. Zajęcia pozwalają mi też rozwijać moje umiejętności – zaznaczyła.
Podsumowaniem dwutygodniowych warsztatów będzie finał, który w piątek, 6 sierpnia, o godzinie 12.00 odbędzie się na Małej Scenie Kieleckiego Centrum Kultury. Wstęp wolny.