Prawie 300 osób, podzielonych na grupy wyruszyło w pielgrzymce diecezji sandomierskiej na Jasną Górę. Z powodu epidemii, wędrówka ma formę sztafety, tylko jedna grupa przejdzie całą trasę, nocując pod namiotami.
Pielgrzymów pobłogosławił biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz, który przewodniczył mszy świętej, poprzedzającej wyjście na trasę. Wśród pątników są osoby w różnym wieku, ale dominuje młodzież.
Karolina Trębacz z Sandomierza powiedziała, że pielgrzymuje od lat, dla nie jest to stały element życia.
– Pielgrzymka to rekolekcje duchowe, które zmieniają człowieka, ładują baterie na cały rok. Duchowa zmiana jest wtedy ogromna – stwierdziła.
Bernarda Wabik z Ożarowa powiedziała, że razem z mężem Krzysztofem, od dawna planowali pójść na pielgrzymkę, ale nigdy nie było na to czasu. Teraz wraz z kilkunastoletnimi dziećmi, Magdaleną i Pawłem idą w jednodniowej pielgrzymce. Chcą podziękować za to, co mają i prosić o więcej, przede wszystkim o zgodę, miłość i zdrowie.
Donata Tokarska z Ostrowca w pielgrzymkach uczestniczy od 20 lat. To jest przede wszystkim spotkanie z Bogiem, ale też z innymi ludźmi, z którymi przeżywa się wiele różnych sytuacji, to są wspólne posiłki, modlitwy, ale też cierpienie, to także pomaganie sobie nawzajem. Tym razem pani Donata idzie prosić Matkę Boską o zdrowie.
Biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz powiedział, że pielgrzymka jest publicznym wyznaniem wiary, tym bardziej ważnym w obecnych czasach. Zwraca uwagę, że tylko od stycznia w Nigerii zostało zamordowanych prawie 4 tys. chrześcijan, a mało kto o tym wie.
– Są różne protesty, w obronie takiej, czy innej dyskryminowanej grupy, a kto mówi dzisiaj o chrześcijanach, którzy cierpią? Ta grupa jest zapomniana, więc my chcemy się przypomnieć, idąc w pielgrzymce. Nasz naród ma chrześcijańskie korzenie, jesteśmy katolikami i mamy prawo publicznie wyznawać naszą wiarę – podkreślił biskup Nitkiewicz.
Dodał, że podczas szerokiej dyskusji, toczącej się obecnie w Polsce wokół religii, wiary i Kościoła pomija się fakt, że Kościół to wszyscy, zarówno osoby świeckie. jak i duchowne, starsi, młodzież i dzieci. W takiej kompilacji czasami mogą wydarzyć się sytuacje, z którymi trzeba walczyć, ale najwięcej jest tych dobrych i pięknych, o który należy mówić głośno.
Mszę świętą w katedrze koncelebrował biskup senior diecezji sandomierskiej Edward Frankowski. Jutro z Sandomierza wyruszy kolejna grupa sztafetowa na Jasną Górę.